KROTON TOHUMU

Croton tiglium L. (Euphorbiaceae) türünün olgun tohumlarıdır. Bu tür bilhassa Hindistanda yetişen küçük bir ağaçtır. Tohumları şeklen hintyağı bitkisinin tohumlarına benzer. Hintyağı tohumu gibi silendirik olmayıp üç yüzlü olması ile hintyağı tohumundan ayrılabilir.

Tohumlar sabit yağ (% 50-60) ve rezin taşımaktadır.

Kroton yağı eldesinde ve haricen tahriş yapıcı olarak kullanılır. Bunun için tohum ezilir ve tahriş yapmak istenen deri üzerine sürülür. Kısa zamanda kızartı ve tahriş meydana gelir.

Diğer isimler: Habb-el selatin (Sultan tohumu), Habb-el mulük (Arapça).

KROTON YAĞI (Oleum Crotonis);

C. îiglium L. türünün olgun tohumlarının soğukta sıkılması ile elde edilen bir sabit yağdır. Kroton yağı esmerimsi sarı renkli, kıvamlı, özel ve hoş olmayan” Kokukuye yakıcı lezzetli bir sıvıdır.

Tahriş yapan kuvvetli bir müshildir. Bir damlası (bir fincan zeytin yağı içine damlatılarak alınır), yarım ile bir saat sonra, az çok sancı ve yanma hissi ile birlikte, 5-10 amel verir. Daha yüksek miktarlarda ölüm ile sonuçlanan zehirlenmeler görülür. Kroton yağı çok kuvvetli tahriş edici özelliğinden ötürü dahilen kullanılması terkedilmiştir. Haricen, kanı deriye toplayarak, romatizma ve siyatik ağrılarını gidermek veya deride tahriş yapmak (mesela saçkırana karşı) için kullanılmaktadır. Deriye sürüldüğünde önce sürülen yeri kızartır, sonra kabarcıklar meydana gelir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.