Pedagojik Formasyon Başvurularında ALES Ne Kadar Etkili

Sistem değişti artık formasyon başvurularında ALES puanı etki edecek. Peki Pedagojik formasyon için gereken ALES puanı kaç, ALES yüzde kaç etkileyecek ? İşte Detaylar:

YÖK, Eylül ayında aldığı kararla birlikte formasyon başvurusunda, adayların  genel not ortalamalarının yanı sıra ALES puanları da etkili olacak.

Eski mezunların sevindiği bu karara, yeni ve iyi bir notla mezunlar olanlar ise, nötr kalarak çok geç duyurulduğunu ifade ettiler.

Diploma notu, düşük olan adaylara ikinci bir fırsat olan bu sistem adaylar arasındaki adaleti de sağlayacaktır. Çünkü, her üniversitenin farklı bir not sistemi var; adayların notlarını denkleştirmek imkansız. Bu nedenle ALES adaletli bir kriter olacaktır.

aleseokul

Peki, yerleştirme tamamen ALES baz alınarak yapılsın diyenler haklı mı?

Tabi ki Hayır. Neden mi ? Çünkü diploma notu, en az dört yıllık bir eğitim sürecinin değerlendirmesidir. Değerlendirmeler, adayın çabası ve gelecekteki muhtemel başarısı hakkında bizlere fikir veriyorBunun bir örneğini ABD’de görmek mümkün. Orada yapılan bazı bilimsel araştırmalar, diploma notunun, bizdeki ALES’e benzeyen GRE tarzı sınavlar, adayların gelecekteki  performanslarını ölçtüğünün göstergesidir.

Uzun bir süreçte oluşan genel not ortalaması ile standart bir sınavın (ALES) belli yüzdeler oranında birlikte kullanılmasının  faydaları elbetteki olacaktır.

Formasyon başvurusunda ALES’in etkisi ne kadar ?

Bu konu YÖK tarafından henüz kararlaştırılmış değildir. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında tekrar bilgilere yer vereceğiz.

ALES Puanının Formasyon Başvurularında Dikkate Alınması Konusunda