Derece Yapan Adayların Vakıf Üniversiteleri ve Burs Hatası

Üniversite sınavlarına çok yüksek puan alarak, alanlarında derece yapan üniversite adayları vakıf üniversitelerinin burs oyununa çabuk aldanıyorlar. Sonradan çok pişmanlık yaşıyorlar. Bu sene de birçok üniversite adayı Türkiye’de lider konumda bulunan devlet üniversitelerini seçmek yerine profesör maaşı gibi burs imkanları sunan vakıf üniversitelerini tercih etti.


“Vakıf üniversiteleri başarılı öğrencilere burs imkanı sağlayarak kendi okullarına yönlendirince, devlet üniversiteleri de vakıflar kadar olmasa da boş durmadı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Bey bu konu hakkında şöyle konuştu; LYS birincisi Hacettepe Tıp için gelmiş, ve öğrenci ilk olarak ne kadar burs vereceklerini sormuş. Öğrencilerimize ne kadar veriyorsak, sana da o kadar vereceğiz fakat ek olarak çok iyi bir eğitim ve her yıl milyonlarca hastayı kavrayabilecek tecrübe sunarız demişler. Sonuç ne mi olmuş?  Öğrenci, profesör maaşı kadar dolgun bursu seçmiş ve vakıf üniversitelerinden birinin yeni açılan tıp fakültesine gitmiş. Böyle dolgun burslara kanıp vakıf üniversitesini tercih edenlerin bir bölümü ailelerine de ciddi ekonomik katkı sağlarken, bir bölümü de eğitimin önemini er geç anlasa da artık iş işten geçiyor.Burslu ve burssuz öğrenciler arasındaki puan aralığı, birçok üniversitede 100 puanın üzerindedir. Bu da aralarında yüz binlerce öğrenci fark olduğunu gösterir. Ağırlığını paralı öğrencilerin oluşturduğu sınıflarda eğitim gören Birinciler bir süre sonra biz burada ne yapıyoruz diyorlar. Sonuç olarak para her zaman çok şey vaat etmiyor. Öğrenciler eğitimlerini katiyyen parayla değişmemelidir.

Liselerde Çok Kontenjan Boşta Kaldı

Liselere son ek yerleştirme kayıtları da son buldu. Buna rağmen liselerde hâlâ on binlerce boş kontenjan mevcut. MEB’in son olarak yeni bir ek yerleştirme duyurusu yapacağı bekleniyordu. Fakat henüz böyle bir duyuru yayımlanmadı.

Temennimiz gelecek yıl geçmişteki gibi bu boş kontenjanların öylece açıkta bırakılmaması yönünde. Umarız Bakan Bey’in, boş kontenjanlar dolduruluncaya dek kayıtlar devam edilecek sözü gelecek yıl da yersiz çıkmaz.