Nato Merkezi Nerede

Nato merkezi nerededir

NAto kelimesinin uluslararası açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. 4 Nisan 1949 yılında 12 ülkenin birleşmesiyle kurulmuştur. Sovyetler Birliği Berlin Ablukası ve Batı Avrupa Birliğinin savunma ortamını hazırlamak amacıyla kurulmuştur. İlerleyen zaman içn 16 ülke olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Nato sayesinde ülkeler arasında askeri ittifak kurulmuştur. Nato’ya üye ülkelere herhangi bir saldırıya uğradıklarında bu ülkelere yönelik Notu toplanabilir, savaş ve savunma yönünde kararlar alınabilir. Nato, koalisyon halinde hareket ettiğinden dolayı ülkelerin bağımsızlık simgesi haline gelmiştir.

Şuan Nato’ya bağlı 28 ülke vardır ve bu ülkelerin bayrakları Nato genel merkezinin  önünde dalgalanmaktadır. Nato’nun merkezi şuan Belçika’nın Brüksel kentidir.

Ülkeler arasında yapılan Nato antlaşmasına göre, bu ülkelerden herhangi birine saldırı yapıldığı zaman tüm ülkeler bu saldırıyı kendilerine yapılmış gibi kabul edeceklerdir. Üye ülkeler karşılaştıkları saldırılara karşı bireysel ya da toplu halde karşılık verebilirler.