Mide Ekşimesi Nasıl Geçer

Mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi nasıl geçer anlatalım.

Kişinin midesinde yanma akabinde ekşime duygusu hissettiren ve bu duruma bir çok şeyin sebep olabileceği rahatsızlığa mide ekşimesi denir.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığının Nedenleri ; 

Bu hastalığın sebeplerinden bazıları şunlardır; doğru beslenme alışkanlığı uygulamamak, çok yemek yemek ve yemeğin ardından bir yere sırt üstü uzanmak, bozulmuş yiyecekler ve baharatlar tüketmektir. Mide veya onikiparmak bağırsağında ülseri olanlarda, safra kesesi iltihabı sorunu olanlarda, reflü ve gastrit hastalığı olanlarda mide ekşimesi daha sık görülebilir. Bir de hamilelik döneminde kişiler mide ekşimesinden oldukça rahatsızlık duyarlar. Ayrıca alkol de bu rahatsızlığa sebep olabilir, çünkü mide düşmanıdır.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığının Belirtileri;

Adından da anlaşılacağı gibi en açık belirtisi midede yanma ve ekşime duygusudur. Hastanın ağzına sık sık ekşi bir su gelebilir. Bu bahsi geçen belirtilerin bir zamanı yoktur. Genelde yemekten evvel, yemek esnasında veya yemeğin ardından 2-3 saat sonra yaşanabilir.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığı Tedavisi;

Az yemek yemek ve hemen yemeğin ardından yatmamak ve yere eğilme gibi hareketler yapmamak mide ekşimesi şikayetlerini azaltır. Alkol, sigaradan, asitli, kafeinli ve kolalı içecekler asla tüketilmemelidir. Az az ancak sık sık yemek yemek yararlıdır. Yemekleri az az yemeli ve ağzımızda bolca çiğnemeliyiz, baharat, ekşi ve biber gibi besinleri yemeklerimizde bulundurmamalıyız. Ancak bu tavsiyelerin hepsine uyulmasına rağmen mide ekşimesi devam ediyorsa bu rahatsızlığın sorunu midede değil bir de sindirim sisteminde aranmalıdır. Bunun için bu sıkıntıları yaşayan kimseler mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelidir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mideye en iyi gelen besinler muz ve çiğ zeytinyağıdır. Bu besinler, mide yanması ve ekşimesi gibi sorunları azaltır.

Mide Ekşimesi Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.