Kurban Eti Nasıl Pişirilir

Kurban eti nasıl kavrulur ve haşlanır konusunda sizlere faydalı bilgiler vereceğiz.

Kurban bayramının gelmesi ile birlikte evlerimize giren etler de bir hayli fazla olacak. Bu nedenle eve giren etlerin saklanması, pişirilmesi ve tüketilmesi konusundaki hususlara dikkat etmeliyiz. İstek doğrultusunda kurban etleri kavurma ve haşlama şeklinde de muhafaza edilebilir. Ayrıca kurban etleri tüketilirken kemiklerden sıyrılmamalıdır. Çünkü etlerde bulunan sinir ve yağlar zararlıdır, sinirler etin rahat bir şekilde tüketilmesini engeller ve kişilerde diş hastalıklarına neden olabilir.

Kurban etlerini kavururken sadece etin yağını kullanmalıyız bu daha sağlıklı olacaktır. Etler kuşbaşı şeklinde doğrandıktan sonra tavada ağzı cam kapakla kapanarak kavrulmalıdır. Kızarmaya geçtiğinde ise istek doğrultusunda içine kekik, tuz, karabiber gibi baharatlar eklenebilir.

Kurban etleri haşlanacak ise kemikleri ile birlikte düdüklü tencerede haşlanmalıdır. Tencere kısık ateşte kendi halinde kaynamalıdır ve etin kendi yağı kullanılmalıdır. Etlerin haşlanma sırasında bir soğan dörde bölünerek tencereye atılabilir böylece soğan ete tat verecektir. Son olarak etlerin seviyesine kadar su eklenir ve 30-45 dakika ocakta haşlanır.