Kurban Bayramı Hakkında Kompozisyon

Kurban bayramı hakkındaki kompozisyon örneğimizi sizlerle paylaşıyoruz.

İslam dünyasının iki tane dini bayramı vardır birincisi ramazan bayramı diğeri ise kurban bayramıdır. Bu tür dini bayramlar tüm insanları birbirine yakınlaştırır ve birbirlerinin ilişkilerini daha da samimi hale getirir. Dini bayramlar sayesinde sahip olduğumuz örf ve adetler daha da kalıcı hale gelir. Dini bayramlarımıza ne kadar çok sahip çıkarsak o kadar çok dinimize ve inançlarımıza bağlı kalırız.

Kurban bayramında insanlar Allah’a ibadet etmek için kurbanlar keser ve durumu iyi olmayan, kurban kesemeyen insanlara Allah rızası için dağıtırlar. Bayram sabahı tüm insanlar erkenden kalkar ve erkekler bayram namazına giderler ve namaz ibadetlerini yerine getirirler. Sonra camiden çıkan erkekler birbirleri ile bayramlaşıp eve gelirler ve aileleri ile bayramlaşırlar. Daha sonra kurbanlarını keserler ve yardıma muhtaç insanlara kestikleri kurbanları dağıtırlar.

İnsanlar, kestikleri kurbanın 1/3’ünü akrabalarına, 1/3’lük kısmını fakirlere ve diğer 1/3’ünü ise kendi evlerine ayırırlar. İnsanlar kestikleri etleri dağıttıktan sonra çevrelerindeki insanlarla bayramlaşırlar.

Kurban bayramı sayesinde insanlar maddi ve manevi anlamda da birbirlerine yakınlaşırlar ve birbirlerine destek olurlar. Bu nedenle dini bayramlar tüm insanlar için önemlidir.