İlerlemek Uygar Olmak ile İlgili Kompozisyon

İlerlemek uygar olmak ile ilgili kompozisyon örneğimizi sizlerle paylaştık.

Bir toplum eğer en üst uygarlık seviyesine ulaşmak istiyor ise mutlaka gelişmelidir. Yerinde sayan bir toplum gerilemeye hatta yok olmaya mahkumdur. Gelişmek için basamakları birer birer çıkmayı başaran bir toplum ise uygarlık seviyesine erişmiş demektir ki bu da o toplumun geliştiğini gösterir.

Bir toplumun gelişmiş olması ya da gelişmekte olması demek o toplumun dünya ekonomisinde ya da dünyayı ilgilendiren diğer konularda söz hakkı olduğunun kanıtıdır yani o toplum dünya üzerinde söz hakkına sahiptir. Böyle toplumlar ekonomik alanda olsun sosyal alanda olsun kendi rotasını belirler ve kendi tarzını oluşturur gelişen bir toplum artık başka toplumların şemsiyesi altında değildir ve kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor demektir.

Gelişmiş ülkeler her zaman dünya çapında medeniyet toplumlara örnek olarak gösterilir. Bu devletler kendini tamamlayan, kendini geliştiremeyen devletler üzerinde hüküm sürebilirler çünkü o devletler gelişemediği için diğer gelişmiş devletlere mahkumdur.

Gelişemeyen, ilerleyemeyen ve ilerlemek için bir çaba göstermeyen toplumlar son derece kötü sonuçlara doğru yol almaktadırlar. Çünkü bu toplumlar gün geçtikçe diğer ülkelere daha da bağımlı hale gelirler ve kendi toplumları hakkında hiç bir söz hakları kalmaz.

Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletebilirsiniz.