GAP Projesinin Hedefleri Nelerdir

Gap projesinin amacı nedir

Gap kelimesinin açılımı Güneydoğu Anadolu Projesi’dir, Gap ile birlikte birçok büyüme ve gelişme faaliyetleri amaçlanmıştır. Öncelikle GAP müthiş bir şekilde istihdam imkanı sağlayacaktır ve işsizlere iş olanağı sağlayacaktır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarım alanları çok ve verimli ancak bu bölgede su sıkıntısı var bu nedenle Güneydoğu Anadolu Projesi düzenlendi. Bu proje 60. hükümet döneminde faaliyete geçirildi. Bu projeyle öncelikle sulama sorunları olmak üzere bir çok sorun ortadan kaldırıldı ve sosyalleşmede artış görüldü.

GAP ile birlikte amaçlanan diğer bir nokta ise bölgedeki bu proje ile tüm ülke bazında iş kapasitesini arttırmak ve bu proje sayesinde özel ve kamuya yapılan yatırımların ihtiyaçları karşılanacak. Böylece canlıların doğal yaşama alanları korunacak ve bölgedeki insanlar kalkındırılacak. Bu proje ile bölgenin şartları iyileştirilecek ve bu da bölgenin turizminin gelişmesini sağlayacaktı. Bu projenin faaliyetinden sonra bölgeye bir üniversite kazandırılacak ve bölgenin geliri artacak.