KPSS’nin kalkmayacağının resmi kanıtı

Geçtiğimiz bahar ayında birkaç kendini bilmez gazetecinin ortaya attığı asılsız iddiaların yansımaları hala devam ediyor iken ÖSYM tartışmalara noktayı koydu.

Mart ayında medyada KPSS‘nin kaldırılacağına dair haberler çıkmıştı. Prim ve dikkat çekme peşinde koşan birkaç gazetecinin adayların psikolojisini hiçe sayarak ortaya attığı bu iddialar piyasada oldukça büyük yankı uyandırmıştı. İddiaya göre Bakanlar Kurulu toplantısında KPSS’nin kaldırılacağı konusunda görüşme yapılmıştı. Ancak birkaç bakan tarafından da bunun aksi yönde görüş belirtilse de bu iyi yöndeki açıklamalar, kötü haber kadar ilgi uyandırmamıştı.

Konunun gerçek yüzü

Bir süredir DPB, MEB ve ÖSYM kamuya giriş sisteminin geliştirilmesi hususunda çalışmalar yapmaktaydı. Bu kapsamda KPSS, YDS ve KPSS’ye ilişkin ufak tefek değişiklikler de yapılmıştı. Ancak bunun yanında sistemi daha geliştirmek için 8 farklı model üzerinde çalışılmaktaydı. (Bunlar teknik detaylar içeren ve yazdığımızda adaylar tarafından yeni dedikodulara yol açacağı için belirtmiyoruz) Bu modellerden bir tanesi de “hiç KPSS ile uğraşmayalım eskiden olduğu gibi her kurum kendi sınavını kendisi yapsın” modeliydi.
Bu modellerin görüşüldüğü bir toplantı sonrası bunlardan haberdar olan birkaç gazeteci bunlar içinde Türkiye’de en çok sükse yaratacak ve dikkat çekecek olan “KPSS’nin kaldırılacağı” modelini piyasaya servis etti. (belki de diğer modellerin bu kişilerce anlaşılamamış olabileceği de savunulabilir)

Konu Türkiye genelinde tamamen yanlış anlaşıldı

Zaten milyonlarca işsizlik ordusuna katılma korkusuyla yaşayan ve gelecek kaygısı taşıyan adaylar bu haber üzerine adeta yıkıldı. Bununla ilgili farklı farklı dedikoduların türediği de oldu. Ayrıca bürokrat ve siyasiler de bu duruma oldukça tepkisiz kaldılar.

Kitap satışlarında düşüş

KPSS’nin kalkacağına ilişkin iddialar bu alana yönelik kitapların satışında ciddi düşüşe neden oldu. 2014’ten sonra bir daha sınav yapılmayacağı düşüncesi 2015’e hazırlanmak isteyen adayların hevesini kırdı ve kitap satışlarını da etkiledi. Ve bu durum hala da devam ediyor.

KPSS kurslarına kayıt alaşağı oldu

2014 KPSS yapıldı ancak 2015 ve sonrasında KPSS olmayacağını düşünen adaylar KPSS kurslarına kayıt yaptırmaktan imtina ediyor. Önceki dönemlerde 10 grupluk açan kurslar şimdi 5-6 grup açınca durumlarının şuanki piyasaya kıyasla oldukça iyi olduğunu belirtiyorlar.

“Dayımız yok ki” bunalımı

KPSS kalkarsa onun yerine nasıl bir sistemin geleceği ya da bir sistemin de gelip gelmeyeceğinin belirsizliği adayları da bunalıma soktu. Bu dedikodu yüzünden “dayısı olan atanacak” yargısı daha da belirginleşti.

ÖSYM bu sefer hayırlı bir iş yaptı

Bu asılsız dedikodunun sonuçları ve yansımaları devam ederken ÖSYM bu hafta herkesi şaşırtarak kamu yararına uygun ve hayırlı bir iş yaptı. Normalde yıl içinde yapılacak sınavların takvimi Ocak ayının başında belirlenmekte iken ÖSYM bu sefer 2015 sınav takvimini 6 ay önceden yani Ağustos ayında yayınladı. Buna göre 2015 KPSS 4-5 Temmuz’da yapılacak. bu da KPSS kalkacak saçmalıklarının yalan ve boş dedikodular olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Adaylarımızın korkacağı bir durum yok

2015 ve ya 2016 KPSS’ye hazırlanmayı düşünen adaylarımızın yersiz kaygılardan kurtulmalarını öneriyoruz. KPSS kalkmayacak ve bu yüzden çalışmalarınızı ertelemeyin ve bitirmeyin. KPSS kurslarına gitmeyi düşünüyorsanız bu konuda tereddüdünüz olmasın ve vakit daha fazla ilerlemeden kaydınızı mutlaka yaptırın.

Kutay Seymen ARIKAN
kaynak:www.memurlar.net

Bu ders için ilk kez kadrolu öğretmen ataması yapılacak