Dost Acı Söyler Atasözüyle İlgili Hikaye

Gerçek dost diye nitelendirdiğimiz kişiler iyiliğimizi düşünüp kötü cümlede olsa sırf iyiliğimiz için bunları bize söylemeye cesaret eden kişilerdir. Bu nedenle bu atasözü kullanılmaktadır. Bizim hoşumuza gitmese de gerçek dost bu cümleleri iyiliğimiz için sarf etmelidir. Gerçek dost gerçek cümleler kurandır. Bugün bu atasözüne ilişkin bir hikaye ile sizlere bu atasözünün anlamını da iyi anlatacağız.

Yakup’un Hatası

Yakup ve Sümeyye aralarından su sızmayan iki arkadaştır. Her an birlikte gezer, birlikte yer içerlerdi. Aynı zamanda aynı mahallenin çocuklarıydılar. Günlerden bir gün Yakup ile Sümeyye oyun oynamak için sokağa çıkmışlardır.

Sokakta oyun oynar iken Yakup, Sümeyye ye benim param var bakkala gidelim ikimize de bir şeyler alalım dedi. Sümeyye bunu kabul etti ve birlikte koşa koşa bakkala gittiler. Bakkal Rukiye teyze bunların koştur koştur halini görünce gülerek onları bakkala buyur etti.

Ne alacaklarını soran Rukiye Teyze’ye, Yakup iki elma şekeri istediklerini söyledi. Elma şekerlerini çocuklara veren Rukiye teyze Yakup’un uzattığı 5 lirayı aldı ve üzerine 3 lira verdi. Ancak elma şekerleri 4 lira tutuyordu ve teyzenin 1 lira para üstü vermesi gerekiyordu. Yakup, teyzenin fazla para verdiğini anladı. Çünkü Rukiye Teyze az görüyordu. Ancak bunu dile getirmeden çıkıp gittiler. Bakkaldan çıkar çıkmaz elma şekerini Sümeyye’ye uzattı. Ancak Sümeyye şekeri kabul etmedi. Yakup’un neden diye şaşırmasının üzerine Sümeyye şöyle cevap verdi; ” Rukiye teyze bize yanlış para üstü verdi ve sen de bunu kabul ettin. Bu çok yanlış bir hareket bu yüzden ben bu elma şekerini yemem. Ancak fazla para üstünü geri iade edersen yerim” dedi. Bunun üzerine Yakup yaptığı hatayı anladı ve hemen Rukiye teyzeye yanlış verdiği para üstünü vermeye gittiler. Rukiye teyzeye yanlışı anlatıp parayı verdiler.

Arkadaşının hatasını kabul ettiğine sevinen Sümeyye artık şekeri yemeyi kabul etti. Mutlu mutlu şekerlerini yediler ve Sümeyye Yakup’a şöyle dedi; ” Sen benim en sevdiğim arkadaşımsın. Sana gerçekleri söylemeliydim. ” . Bu duruma ikisi de sevindi. Bir daha Yakup böyle hatalar yapmadı.

Dost Acı Söyler Atasözü Hakkında Hikaye İle İlgili