Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

 

Günümüzde çocuk, genç ya da yaşlı tüm bireylerin kazanması gereken öncelikli alışkanlık kitap okuma alışkanlığıdır çünkü kitap ruhun gıdasıdır ve aynı zamanda zihni geliştiren bir etkinliktir. Kitap okuma alışkanlığı sayesinde insanların kelime hazineleri gelişir ve bireyler kendilerini daha rahat ve anlaşılır bir şekilde ifade edebilirler.

Kitap okuma alışkanlığı ne kadar küçük yaşta kazanılırsa o kadar iyi ve yararlı olacaktır çünkü ağaç yaşken eğilir yani insanlar küçükken bazı alışkanlıkları daha rahat kapabilirler bunun nedeni algılama güçlerinin daha yüksek olmasıdır.

Çocuklara okullarda okuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır ancak bu konuda yine de büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Çünkü çocuklar anne ve babalarını kendilerine model alırlar ve onların davrandığı şekilde davranıp onların yaptıklarını yaparlar. Bu nedenle çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmanın öncelikle yolu anne ve babanın onlarla birlikte kitap okumalarından geçmektedir. Günün belirli zaman dilimlerinde anne ve babalarının çocuklarıyla birlikte kitap okumaları çocuklara bu alışkanlığı kazandırmaları için faydalı olacaktır. Ayrıca çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılırken öncelikle çocukların sevecekler ve ilgi duyabilecekleri kitaplar tercih edilmelidir.

Çocuklara kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır