Asit Yağmurlarının İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Asit yağmurlarının insanlara etkisi

Havada biriken kirli gazlar atmosferde oluşan hava olayları sonucunda yağmura dönüşür ve böylece asit yağmurları meydana gelir. yani asit yağmurları, gökyüzündeki kimyasal maddelerin yağmur, kar ve sis gibi hava olayları vasıtasıyla yeryüzüne inmesidir diyebiliriz. Asit yağmurları, toprağın, ağaçların ve insanların üzerine yağar ve böylece doğaya ve tüm canlılara olumsuz yönde etki yapar. Asit yağmurlarının göllere ve baraj suyuna karışması da canlıların hayatını tehdit etmektedir.

Yağışlarla gelen asit yağmurları insanları ve diğer canlıları doğrudan etkilediği gibi aslında dolaylı yoldan da etkileyebilir; şöyle ki toprağa karışan asit yağmurları üretilen meyve ve sebzelerle insanlara geri döner ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle çevrenin ve çevrede yaşayan tüm canlıların sağlığını korumak amacıyla asit yağmurlarını engellememiz gerekmektedir.

Eğer asit yağmurları engellenmezse yukarıda da dediğimiz gibi bir çok zararı olacaktır. Örneğin asit yağmurları öncelikle çocuklarda olmak üzere solunum hastalıklarına, iltihaplanmalara, bağışıklık sistemi hastalıklarına ve bronşite yol açabilir. Bu nedenle tüketilen gıdalara dikkat edilmeli ve sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

 Asit Yağmurunun Sağlığımıza Etkileri Kısaca