Adana Nüfusu

Adana nüfusu 2014 2015 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Adana nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Adana topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. 2012 2014 2015 TÜİK Resmi Bilgi:

Adana Hakkında Bilgi:

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan güney-orta Anadolu şehri Adana, ülkemizin gerek nüfusu gerekse bulunduğu coğrafya açısından önemli bir ilidir. Komşuları Mersin, Osmaniye ve Hatay’la beraber ülkemizin en verimli ovalarından Çukurova’yı oluştururlar.

Son Nüfus Sayımına Göre :   2.125.635

adana

2011 verilerine göre 2 milyonun üstündeki nüfusuyla ülkemizin en kalabalık 5. İli olan Adana’nın ilçeleri;Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Karaisalı, Aladağ, Ceyhan, Feke,İmamoğlu, Karataş,   Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Yumurtalık’tır.

Orta Toroslar ve Amanos dağları ile çevrili olana Adana, İç Anadolu’ya Gülek Geçidi ile bağlanır. Kuzeydeki dağları ile Akdeniz arasında kalan verimli ova ise ‘Çukurova’dır. Kentin en öneli akarsuları Seyhan ve Ceyhan nehirleridir.

Adana ilinin tarihi de oldukça eskilere dayanır. Verimli topraklar üzerine kurulduğundan antik tarihi M.Ö. 6000 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bulgulara göre Yontma Taş Devri’nden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.

Yakın geçmişte ise I.Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa tarafından işgal edilen Adana, Kurtuluş Savaşı’ndaki üstün mücadele ile 5 Ocak 1922’de düşman işgalinden kurtulmuştur.

Mutfağıyla da ünlü Adana’nın en meşhur yemekleri ise; Adana Kebap,Şırdan,Mansaf,Mahlûta Çorbası,Analı Kızlı Çorbası,Yüksük Çorbası’dır.

2014 2015 Son Nüfus Sayımına Göre :   Adana: 2.125.635

ve Adana Hakkında