Ütünün Yararları ve Zararları Nelerdir

Ütünün insanlara zararları

Ütü, hayatımızda bize yardımcı olan en önemli eşyalardan bir tanesidir. Kırışmış kıyafetlerimizi, perdelerimizi, tüllerimizi ütüleyip düzenli bir şekilde kullanmamızı sağlar. Bu nedenle ütü hayatımızda önemli bir alettir. Ütü hayatımızın vazgeçilmez bir buluşudur, toplantılarımızda tatillerimizde yanımızdan ayırmadığımız bir alettir.

Ütünün tüm bu faydalarına rağmen bir de ütünün hiç bilmediğimiz ve fark edemediğimiz zararları vardır; yapılan araştırmalara göre günlük 30 dakika konuşmamız ile eş olan kanserojen etkisi bulunmaktadır. Yani ütü yapmak da en az cep telefonu ile konuşmamız kadar zararlı bir davranıştır.

Ütünün diğer bir zararı ise kullanıldığı süre zarfı içinde çevremize fazlasıyla karbondioksit yayar, bulunduğumuz ortamda karbondioksit oranını arttırır ve hastalanmamıza sebep olur.

Bir de ütü kullanılırken aslında bilmeden de olsa bir çok kazaya davetiye çıkarabiliriz. Ütü unutulduğunda elbiseler yanabilir hatta evlerde yangın bile çıkabilir yada bir yerimizi yakabiliriz.

Bu nedenle ütü işlemlerimizi haftalık olarak toplu bir şekilde yapmalıyız çünkü sürekli ütü ile temas halinde olmak sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir.