Trüf Mantarı Nedir Nerede Yetiştirilir

Trüf Mantarı Nerede Yetiştirilir, Trüf Mantarı Nedir Faydaları nelerdir hakkında bilgi

Trüf mantarı; Meşelik alanların yoğun olduğu yerlerde bulunan ağaçların 5 ile 20 cm’e kadar olan kök kısımlarında yetişir. Genelde Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlerde yetiştirilmesi yapılır. Dünyada %45 i Fransa, %35 i İspanya, %20 si İtalya’da üretilir.

Trüf mantarının çeşitleri mevcuttur. En yararlısı siyah renkli olanıdır. Siyah trüfü genelde İtalyanlar daha çok kullanır. Bu mantar taş gibi serttir. Yalnız bu mantar türü dünya genelinde havyardan sonra en pahalı yiyecektir. Bu mantar türü ilk kez Fransız Kralı I. Fransuva denemiştir. Ardından ise gastronomi biliminin en önemli yiyeceği olmuştur.

trüf mantarıSon zamanlarda oldukça gündemde olan bu trüf mantarlarının nasıl yetiştirildiği merak konusudur. Siz okuyucuların meraklarına son vermek amacıyla bunu araştırdık ve bilgiler derledik. İşte Trüf mantarının nerede ve nasıl yetiştirildiğinin ve nasıl tüketildiğinin cevabı;

Trüf mantarı, yer altında ve ağaç köklerine yakın bir şekilde toprağın 5 ile 20 cm aşağısında yetişir. Bu sözü geçen ağaçlar genellikle Meşe yada kestane ağaçlarıdır. Yetişme şekli açısından patatese benzer. Ağaç köklerine yakın yetişmesinin sebebi; ağacın köklerinden kendine gerekli şeker ve organik asitleri almasıdır.

Bu mantarların oldukça çok çeşitleri vardır. Toplamda 200 çeşidi bulunan bu mantarların en lezzetli ve makbul görüleni Fransa, İspanya, İtalya ve Hırvatistan gibi ülkelerde yetişmektedir.

Bu mantarların büyümesi doğal dengeye bağlıdır. Yaz yağmurlarını ve uygun ölçüde nemi sever. Yazları kurak yerlerde yetişemez, kurur.

Bu mantarlar ceviz kadar ve ortalama 100 gram’dırlar. Çoğunlukla yağ, krema ve yumurtayla yapılan yemeklerde kullanılır. Omletin içine katılarak veya salatalarda, etli yemeklerde, közde sade pişirilerek de tüketilir.

Ancak evlerde trüf mantarını muhafaza ederken bir kavanozun içine konarak buzdolabında saklanmalısınız. Suyla temasından kaçınılmalı çünkü su bu besini hemen çürütür.

Ülkemizde siyah trüf, beyaz trüf ve yaz türfü gibi çeşitleri üretilmektedir. Ancak bu mantarların çeşidi yalnız bunlar değildir. 200 e yakın çeşidi vardır.

Trüf Mantarı Hakkında