Taş ve Linyit Kömürü Nerelerde Kullanılır

Taş ve linyit kömürü nerelerde kullanılır, kömür nerelerde kullanılır konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla sizlerle bu yazımızı paylaşacağız.

Günümüzde taş kömürü ve linyit kömürü oldukça fazla alanlarda kullanılmaktadır. Sanayi alanlarında, işletmelerde, evlerde ve daha bir çok alanda taş kömürü ve linyit kömürü yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kömürlerin temel kullanım alanı ise ısı ve enerji vermesidir.

Taş kömürü, yüksek ısı verdiğinden dolayı özellikle sanayi alanında fazlasıyla kullanılmaktadır. Taş kömürünün sıcaklık derecesi binlerce dereceye çıkar ve böylece sanayide demir ve çelik eritmelerinde kullanılır. Ayrıca taş kömürü, ısıtıldıktan sonra kok kömürü olarak da piyasaya sürülür. Bunların dışında yakıt ve yağ yapımında da taş kömürlerinden faydalanılır.

Linyit kömürü, normal kömür sınıfına girer, rengi koyu kahve rengi ve kolayca kırılabilen kömürdür. Isısı çok fazla yükselmediğinden dolayı genellikle evlerde, elektrik üretiminde ve yağ, parafin asfalt, katran gibi maddelerin içinde kullanılır. Ayrıca kok kömür üretiminde de linyit kömüründen faydalanılmaktadır.