Misafirliğe Gittiğimizde Nasıl Davranmalıyız

Misafirlikte nasıl davranılmalı konusunda

Türk milleti misafirlik konusunda oldukça hassas bir toplumdur. Türk milleti olarak bir eve misafirliğe gittiğimizde ev sahibi rahat ettirmek için çabalar biz de buna karşılık misafirliğe gittiğimiz evde nazik davranmalıyız. Misafirliğe gittiğimizde ev sahipleri bizlere ikramlar yaparlar ve bizi güler yüzle karşılarlar. Misafirlikler sayesinde insanlar arasındaki dostluk ve arkadaşlık bağları daha da artık ve sağlamlaşır.

Misafirliğe gittiğimiz eve mutlaka ya bir ev eşyası ya da bir içecek türü bir hediye almalıyız. Misafirliğe gittiğimiz evde ev sahiplerine güler yüzlü ve samimi davranmalıyız. Eğer bulunduğumuz ortamda yaş olarak küçük bir misafir isek büyüklerimiz konuşurken muhabbeti bölmemeli, sessizce dinlemeli ve büyüklerimizin karşısında ayak ayak üstüne atmamalıyız. Bir yere misafirliğe giderken çoraplarımızın temiz olmasına ve kokmamasına dikkat etmeliyiz.

Misafirliğe gittiğimizde ahlak kurallarına uyarak büyüklerimize saygılı küçüklerimize ise sevgili davranmalıyız. Yaşıtlarımızla misafirlikte kavga etmemeliyiz. Son olarak misafirlikten kalktığımızda ev sahibine her şey için teşekkür ederek evden ayrılmalıyız.

Misafirliğe Gidince Nelere Dikkat Etmeliyiz