Maden Kazalarındaki Ölümlerin Sebepleri Nelerdir

Maden kazalarında ölüm sebepleri

Günümüzde maden ölümleri yani maden faciaları fazlasıyla olmaktadır. Maden kazalarında bir çok maden çalışanı hayatını kaybedip şehit olmaktadır. Maden çalışanları üç kuruş ekmek parası için madem ocaklarında tehlikelerle dolu işler yapıyorlar ve binlerce metre yer altına giriyorlar. Soma faciasını örnek olarak gösterebiliriz. Soma faciasında da 301 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu kişilerin ölüm nedenler ise aslında ortadadır.

Maden kazalarındaki ölümlerin nedenleri;

Yangınların çıkması ile karbondioksit meydana çıkmaktadır. Karbondioksit birikimi nedeniyle işçilerin solunum güçlüğü ortaya çıkar ve bu da ölümlere neden olabilir.

İşçiler kapalı alanda ve yerin binlerce metre altında oksijen eksikliğinden dolayı sıkıntılar yaşamaktadırlar. Oksijen eksikliği sonucunda işçilerde dikkat dağınıklığı, solunum hastalığı, baş ağrısı hatta ölümler görülebiliyor.

Diğer bir neden ise hidrojen sülfürdür. Bu gaz kokusu tıpkı bir çürük yumurta kokusunu andırmaktadır. Bu gaz konusunda akciğer yetersizliği, cilt hastalıkları ve ölümlere neden olmaktadır.