Kurban Eti Nasıl Dağıtılır

Kurban eti nasıl dağıtılmalı

Bugünlerde tüm İslam alemi Kurban bayramını kutluyor. Maddi durumu iyi olan kimseler Allah rızası için kurban keserek et yiyemeyen insanlara etleri dağıtıyorlar. Peki kurban etlerini haksızlık yapmadan nasıl dağıtmalıyız?

Hepimiz biliyoruz ki kurban kestiğimizde kurban paylarını durumu iyi olmayan ve et yiyemeyen insanlara dağıtmalıyız. Çünkü kurban bayramının temel amacı evine et girmeyen ailelerin evlerine et girmesini sağlamaktır ve onların hayır dualarını alıp karınlarını doyurmaktır.

Kuran-ı Kerim’in 28. ayetinde “Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yiyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.” şeklinde Hz. Peygamberimiz kurban bayramının önemini vurgulamıştır.

Kesinlen kurban etleri fakir- zengin herkese verilebilir ancak Allah katında makbul olanı öncelikle evine et girmeyen fakir kimselere etlerin dağıtılmasıdır.

Kurban kesenler kestikleri etin 1/3’ünü fakirlere, 1/3’ünü akrabalarına dağıtmalıdır geri kalan 1/3’ünü ise kendi evine ayırmalıdır. Kurban kesenlerin kestikleri etlerin büyük bir bölümünü kendi evlerine ayırmaları doğru bir davranış değildir. Özellikle kurban kesen ama kimseye et vermeyen kişiler oldukça yanlış bir yoldadır.Çünkü İslam dinine göre yardımlaşmak ve paylaşmak önemli kavramlardır.