Kitap Okumanın ve Kütüphanelerin Önemi

Kitap ve kütüphanenin önemi kısaca bilgi vereceğiz.

Kitap okumanın insanları çok fazla faydası vardır. Öncelikle kitap okuyan insanların ufku gelişir ve dünya algısı daha da kapsamlı olur. Ayrıca çok okuyan insanlar çevresi tarafından da değer ve saygı görür. Kültürümüzü, kendimizi ve kişiliğimizi geliştirmenin öncelikli yolu kitap okumaktan geçer. Kitaplar sayesinde teknoloji de gelişmektedir. Çünkü okuyan insan bilgili olur ve bilgili olan insan çevresine de faydalı olur.

Kitap her ne kadar cansız bir nesne olsa da aslında insanlara çok büyük faydası vardır insanlar kitaplar sayesinde bambaşka dünyalara açılırlar ve kendilerini geliştirirler. Bir toplumun ilerleyip çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi için de insanların kitap okuyup bilgili ve kendini geliştiren bireyler olması gerekmektedir. Bir ülkede cehalet yok edilmek isteniyorsa öncelikle insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çocuklara küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırılırsa çocuklar okuma alışkanlıklarını ileri hayatlarında da bırakmazlar bu durum hem kendisine hem ailesine hem de vatanına ve milletine fayda sağlar.