Kırmızı Kök (Ceanothus türleri)

Etkileri:İlk ve en güçlü lenf sistemi uyarıcısı, iltihap giderci ve tonik.O aynı zamanda büzücü, örtücü zar toniği, yenileyici,antiseptik, balgam söktürücü, spazm giderici, ve kan pıhtılaştırmadır.

Etkiledikleri: Ben Ceanothus türlerini hastalık etkenlerine karşı deneyen herhangi bir çalışma bulamadım. Bununla beraber, tarihi kayıtlar inatçı veya kötü kokulu deri ve örtücü zar enfeksiyonları, streptokok boğazı, genel boğaz ve üst solunum yolları, sıtma ve difteri için uzun zamandır kullanıldığını göstermektedir. Meşe gibi (çok sayıda hastalık etkenine karşı etkili olduğu bulunmuş olan), güçlü bir büzücüdür. Bilimsel çalışmaların kıtlığına rağmen Ceanothus’tın hastalık etkenlerine karşı özgün etkiler göstereceğine dair belirtiler vardır.

Kırmızı Kök Hakkında

Kırmızı kök lenf sisteminden ölü dokuların temizlenmesinin kolaylaştırmasında yardımcı olan önemli bir bitkidir. Bağışıklık sistemi akut durumlar veya hastalığın başlangıç durumlarında tepki verirken, istilacı bakterileri öldüren beyaz kan hücreleri artıklarını atılmaları için lenf sistemine taşırlar. Lenf sistemi ölü hücre artıklarını hızla temizleyebildiği zamanlarda iyileşme, bazen dramatik bir biçimde, iyileşme işlemi hızlanır.

Bitki lenf sisteminin herhangi bir bölümü şiş, enfekte veya iltihaplı olduğu hallerde özellikle daha büyük bir etkinlik gösterir. Bu lenf düğümleri, bademcikler (boğazın bütün arka kısmı), dalak ve kör bağırsağı kapsar. Kırmızı kökün lenf düğümleri üzerine olan etkilerinden biri de lenf düğümlerinin, özellikle T hücreleri olmak üzere, lenfosit üretimini arttırdığına dair belirtilerdir.

Ben ekinakanın etkisinin kırmızı kök veya kırmızı kök ve meyan ile karıştırıldığında dramatik bir şekilde arttığını gördüm. Tarihsel olarak, kırmızı kök karaciğer iltihabı ve dolgunluğu için özgün kabul edilir ve bu durumlarda yararlı olabilir.

Hazırlama ve Dozaj

Kırmızı kök tentür, güçlü kaynatma, gargara veya kapsül olarak kullanılabilir.
Tentür: Kuru kök, % 50’lik alkol ile 1:5, günde 4 defaya kadar 30 ila 90 damla.
Çay: 250 ml suya 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş kök, 15 dakika ağır ateşte kaynatın, süzün. Günde 6 bardağa kadar için.
Güçlü kaynatma: 25 gr bitkiyi 500 ml suya koyun, örtülü olarak ağır ateşte 30 dakika kaynatın. Günde 3 veya 4 defa 1 çorba kaşığı alın.
Gargara:Bademcik veya boğaz iltihaplarında, güçlü kaynatma ile günde 4 ila 6 defa gargara yapın.
Kapsül: Günde 10 ila 30 çift katlı kapsül.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Bildirilmiş bir yan etkisi yoktur. Bununla beraber, Michael Moore kan pıhtılaştırıcıları kullanan kişilerin dikkatli olmasını önermektedir ve büzücü etkisi nedeni ile hamilelikte yüksek dozlarda kullanılmamasını önermektedir.

Kırmızı Kökün Alternatifleri

Kırda Kırmızı Kökü Belirleme