Sarısabır

Etkileri:
Harici kullanım:Bakteri öldürücü, mikrop öldürücü, virüs öldürücü, yara iyileşmesini hızlandırıcı, iltihap giderici, ülser önleyici.
Dahili kullanım:Müshil, düz kas kasılmasını uyarıcı.

Etkiledikleri: Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, herpes simplex I ve 2.

Sarısabır Hakkında

Penisilinin Birleşik Devletlerdeki ilk klinik kullanımı 1942’deki Coconut Grove yangınında hayatta kalanlar ile başlamıştır. Yangın kurbanları ağır Staphylococcus aureus enfeksiyonlarına kötü şekilde açıktılar ve erken sulfa ilaçları ve penisilin öncesi, aflopatik doktorlar onları önleme konusunda çok az bir bilgiye sahiptiler.

Sarısabır ve bal belki de yanık kurbanlarında yara iyileşmesini hızlandırmak ve enfeksiyonları önlemek için haricen uygulanabilecek en güçlü iki maddedir. Her iki madde tarafından ortaya konan özellikle önemli bir nitelik sıvı oluşlarıdır. Onlar yanmış dokuyu nemli tutarlar, hasar görmüş dokuları yatıştırırlar ve kaybedilen vücut sıvılarını (yanık kurbanları için bir sorun) doğrudan deri aracılığı ile geri kazandırır. Onlar aynı zamanda güçlü iltihap giderici ve antibakteriyellerdir. Bu maddelerden biri yanmış cilt üzerinde kullanıldığında staf enfeksiyonunun başlaması nerede ise imkansızdır. Sarısabırı düzenli olarak kullanan pratisyenler her ağırlık derecesindeki deri yaralarında ve herhangi bir kaynaktan kullandıklarında mükemmel sonuçlar bildirmektedirler.

Hazırlama ve Dozaj

Sarısabırın hazırlanması çok kolaydır. Sadece taze bitkinin yapraklarını dilimleyin veya kırıp açın ve iyice kaplanana kadar herhangi bir yara veya yanık üzerine bolca sürün. Her ciddiyet derecesindeki yanıklar (yanığı nemli tutarak), her ciddiyet derecesindeki deri staf enfeksiyonları ve uçuk yaraları için gereken sıklıkta kullanın.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Harici Kullanım:Yoktur.
Dahili Kullanım: Hemoroid (dahilen alındığında makat çevresinde tahriş ve ısı artışına neden olur), hamilelik (düz kas kasılmasını uyarır), aktif mide-bağırsak kanalı iltihapları.

Sarısabırın Alternatifleri
Bal bir alternatiftir; yara iyileşmesini hızlandırma ve yara dokusu oluşumunu önlemek için daha az istenen seçimler ekinaka ve kantaronu içerir.