Karadeniz Bölgesi Turizm Özellikleri

Karadeniz bölgesi turizm özellikleri, Karadeniz bölgesinin turizmi konularında sizlere bilgi vereceğiz.

Karadeniz Bölgesi ülkemizin Kuzey sınırını oluşturur ve ülkemizin batısından doğusuna kadar uzanır. Haritaya baktığımızda Karadeniz Bölgesi’nin Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzandığını söyleyebiliriz. Karadeniz Bölgesi, denize dik uzanır bu nedenle de bol yağış alır. Karadeniz Bölgesi bol yağış aldığından dolayı genellikle yeşil ormanlarla kaplıdır. Karadeniz Bölgesi akarsu ve göller konusunda da zengin olduğundan dolayı Karadeniz Bölgesinde akarsu turizmi fazlasıyla yaygındır.

Karadeniz Bölgesindeki yeşillikler ve doğa güzelliği doğa turizmi için büyük imkan sağlamaktadır. Karadeniz Bölgesindeki göller gezilip görülmeye değer göllerdir. Tarihi güzelliklerine bakacak olursak Sümela Manastrı’nı, Kralların mezarlarını içinde barındırır. Rafting sporları için Karadeniz akarsuları oldukça elverişlidir. Özellikle Çoruh nehri bölgede bilinen en iyi rafting nehridir.

Karadeniz Bölgesinin tarihi yerleri;

– Kastamonu’da deniz turizmi yaygındır. Bölgede göl ve akarsular fazlasıyla vardır. Ayrıca çokça plajları mevcuttur.

– Egzama rahatsızlıkları olan insanların ziyaret edip faydalandığı Gicirik Suyu da bölgenin turist çeken bir özelliğidir.

– 1884 senesinde Sarı Alemderzade’nin yaptırdığı Çekek Camisi meşhurdur.

– Karadeniz Bölgesinde 18. yüzyıldan kalma tarihi kiliseler de bulunmaktadır. Eski dönemlerde yaşayan Hristiyanlar bu kiliselerde ibadetlerini gerçekleştirmişlerdir.

– Hükümet konağında bulunan Kale Camisi de oldukça önemli bir tarihi yapıttır.

, Karadeniz Bölgesi Turistik Yerleri