İş Güvenliği

Bazı durumlarda, ağız/burun maskesi, gözlük veya kulaklık gibi koruyucu ekipmanlar kullanmak gerekir. Bunların pek çok çeşidi bulunur, ancak faydalarını göre­bilmek için düzenli ve doğru bir biçimde kullanmanız gerekir.

uyari1

Eğer bilgisayar başında çalı­şıyorsanız, düzenli olarak mola vermek yoluyla “repetitive strain injury” adı verilen eklem rahatsız­lığından korunabilirsiniz. Çalışma masanızın, dirseğiniz ile bileğinizin arasının, gövdenize 70 ila 90 de­recelik bir açıyla klavyeye doğru konumlanmasını sağlayacak bir yükseklikte olması gerekmektedir. Bilgisayar ekranının da, vücudu­nuzdan en az bir kol boyu uzak­lıkta olması gerekir.

Sırt ve boyun ağrılarının önüne geçmek için, belinizi destekleyen ve ayaklarınızın yere düzgün bir biçimde basabilmesini mümkün kılan bir sandalyede oturun. Göz­lerinizi korumak için, “göz kırpma molaları” verin; göz­lerinizi ekrandan uzaklaştırın ve sürekli kırpın.

Eğer işiniz, sık sık telefonla ko­nuşmanızı gerektiriyorsa, telefonu sürekli boyun ve omzunuz arasın­da tutmaktan kaynaklanabilecek kas incinmelerini engellemek için, kulaklık kullanmayı tercih edin.