Hem Etçil Hem Otçul Hayvanlar Hangileridir

Hem etçil hem otçul hayvanlar hangileridir

Bazı hayvanlar etle, bazı hayvanlar otla, bazı hayvanlar ise hem etle hem otla beslenirler. Et ile beslenen hayvanlara etçil, otla beslenen hayvanlara ise otçul hayvanlar denir. Etçil hayvanlar avlanarak beslenirler. Bu hayvanlar fare, sincap, ceylan, gergedan, fil ve zürafa gibi canlıları avlayarak beslenirler. Rahat avlandıkları yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Etçil hayvanlar olarak; köpek, aslan, kaplan, köpek balığı, çıyan, ayı, kurt, leopar ve jaguar örneklerini verebiliriz.

Otçul hayvanlar adından da anlaşılacağı gibi ot yiyerek beslenirler. Bu hayvanlar, besin olarak çevrelerindeki ağaçların yapraklarını ve yerlerdeki otları yerler. Bazı otçul hayvanlar meyve de tüketirler ancak bu durum tüm otçul hayvanlar için genellenemez. Otçul hayvanlar daha çok yeşil bitki örtüsüyle kaplı yerlerde yaşarlar. Otçul hayvan olarak; zürafa, inek, zebra, at, keçi, koyun ve tavuk gibi hayvanları örnek gösterebiliriz.

Hem etçil hem otçul hayvanlar ise hem et hem de ot yiyen hayvanlardır bu hayvanlara hepçil de denir. Hem etçil hem otçul hayvanlara örnek verecek olursak; fare, ayı, maymun, tavuk, hindi, kuş diyebiliriz.

Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Yazınız.