Hafızayı Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı

Hafıza nasıl güçlendirilir

Hafızamız bizim RAM belleğimizdir yani öğrendiklerimizi kaydettiğimiz, yeni bilgilerimizi depoladığımız yerdir. Eğer hafızamızdaki bilgilerimiz tekrar edip tazelemez isek hafızamız zayıflar ve o bilgiler hafızamızdan silinir. Bu nedenle hafızamızın sağlıklı ve güçlü olması gerekmektedir. Güçlü bir hafızanın yolu da hafızamızı güçlü tutmaktan gelmektedir.

Eğer hafızamızı güçlü tutmak istiyorsak ve bildiklerimizi unutmak istemiyorsak o zaman öncelikle hafızamızı yeteri kadar dinlendirmeliyiz. Öncelikle bol uyku uyumalıyız. Böylece hafızamız kendini dinlendirecektir ve o gün öğrendiklerini kendi kendine tekrarlayacaktır ve unutma oranımız daha da düşecektir.

Beslenme şekli de hafızayı oldukça etkilemektedir. Örneğin alkol kullanımı hafızaya oldukça zararlıdır ve alkol hafızayı devre dışı bırakmaktadır. Hafızamızı güçlendirmek için daha dengeli ve faydalı beslenmeliyiz. Hafızamıza fayda sağlayacak besinler tüketmeliyiz.

Hafızamızı güçlendirmek için öncelikle et ve balık ürünlerini bol bol tüketmeliyiz. Sonrasında yaban mersini, yeşil çay, yumurta, sebze çeşitleri ve folik asit gibi besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.