Engellilere Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Engellilere nasıl davranmalıyız

Engelli insanların sağlıklı insanlardan büyük farkları vardır. Engelli insanlar diğer insanlara göre daha sınırlı bir şekilde yaşarlar ve her istediklerini her an yapamazlar. Bu durumda biz sağlıklı insanlar bu duruma karşı ve engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlı davranmalıyız. Engelli insanlarımıza her alanda yardımcı olmalıyız ve elimizden geldiğince onların hayatlarını kolaylaştırmalıyız.

Engelli insanlara küçümseyici bakış açısıyla bakmamalıyız ve onları incitmemeliyiz bu oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Şunu unutmamalıyız ki o insanların engelli olması demek onların insan olmadığı anlamına gelmemektedir. Onların da insan olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Engelli vatandaşlarımıza elimizden geldiğince hem maddi hem de manevi olarak destek vermeliyiz.

Toplumumuzda engelli vatandaşlara karşı negatif bir bakış açısı söz konusu olsa da bizler engelli insanlara küçümseyerek bakmamalıyız. Elimizden geldiği kadar engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak şekilde davranmalıyız. Örneğin; yürüme engeli olan bir kimse karşıdan karşıya akülü arabasıyla geçiyor ise ve bizde araç kullanıyor isek onun geçmesini beklemeliyiz ya da kaldırımlarda engelli vatandaşların çıkabilmesi için yapılan bölümlerin önlerine araba park etmemeliyiz.

Tüm bu hususlara dikkat edersek engelli vatandaşlarımızın engellerini de elimizden geldiği kadar kaldırmış oluruz.

Başlıklı Yazılarımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.