Diyet ve Perhiz Arasındaki Fark Nedir

Diyet ve perhiz arasındaki fark hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Diyet ve perhiz kavramları aslında birbirinden bağımsız ve farklı kavramlardır. İki kavram arasında da ince bir sınır bulunmaktadır ve bu iki kavramın da farklı farklı amaçları vardır.

Kilo sorunlarıyla karşı karşıya kalan bir kimsenin diyetisyenler gözetimi ile başladıkları beslenme şekline diyet adı verilmektedir. Bu kişiler hem kilo sorunlarını çözmek hem de vücut sağlığına kavuşup güçlü ve dirençli olmak amacıyla diyet yaparlar. Düzenli ve bir diyetisyen kontrolünde diyet yapan bir kimse ileride önüne çıkacak olan hastalıkların da önünü kesmiş olacaktır.

Ciddi rahatsızlıkları olan ve bu kişilerin daha dengeli ve dikkatli beslenmesi durumlarda başlanan beslenme şekli perhizdir. Perhizde yiyecekler miktar ya da çeşitlilik bağlamında farklılık gösterebilir. Perhiz sayesinde vücudun bir takım değerli dengede tutulmaya çalışılır.

Perhiz ile diyet arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz ki; Perhiz hastalıklı kişilerin başvurduğu bir beslenme şekli iken diyet sadece kilo problemleri olan kimselerin başvurduğu bir beslenme şeklidir.