Atatürk Haftası İle İlgili Kısa Yazılar

Atatürk Haftası  

Ülkemizi esaret günlerinden kurtaran, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 günü ülkeyi yasa boğmuş ve o gün saat dokuzu beş geçe hayatına veda etmiştir.

Türk milletini kedere boğan o gün 1938’den günümüze kadar her yıl 10 Kasım’la başlayan hafta,  Atatürk Haftası olarak geçer. Atatürk Haftasında; Atamızın hayatı, vatanı için yaptığı fedakarlık, imza attığı inkılap ve ilkeleri konuşulur. Bunları halkın idrak edebilmesi için açık oturumlar, konferanslar verilir. Kitle iletişim araçları olan radyo ve televizyon gibi cihazlarda, Atatürk’ün kendi sesinden verilen konuşmaları verilir. Televizyon’da Atatürk’ü konu edinen filmler izlenime konulur. 10 Kasım yani Atamızın aramızdan ayrılış günü, tüm yurtta törenlerle yas şeklinde geçer. Saat dokuzu beş geçeyi göstermesiyle  “ti” sesi ile kurumlarda, okullarda saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları da hareket etmeden düdüklerini çalarlar. Atamızın anısını yapılan törenlerde, hayatı boyunca Türk milleti için yaptıkları, Türk milletine hediye ettiği inkılap ve ilkeler tekrar açıklanır, Atatürk’ü anlatan, onun için kaleme alınmış yazı ve  şiirler okunur.

Her ölüm yıl dönümünde Atamıza bir kez daha saygı duyar, bize kattıklarını idrak etmeye ve bize miras bıraktığı hedeflere ulaşmak için duygularımızı açığa çıkarırız v eneler yapabileceğimizi düşünürüz.

Türk Ulusu’nun özgür olmasını, halkın esaretten kurtulmasını ve çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasını gerçekleştirebilmek amacıyla kurtuluş savaşını önderlik etmiş, bu savaştan galip çıkmamızı sağlamış ve Cumhuriyet’i kurmuş dahi bir askerdir.

Geçmişte Ata!mızın nelere imza attığını öğrenmek biz Türk gençlerine cesaret aşılamaktadır. O zorlu dönemlerde bunların üstesinden gelindiğini öğrendikçe kendimizde güç ve kuvvet bulacağızdır.

Atatürk Haftası

Mustafa Kemaller Tükenmez

Tükenir elbet,
Gökte yıldız, denizde kum tükenir.
Bu vatan bu topraklar cömert,
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez,
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Ben de etten kemiktendim elbet,
Ben de bir gün göçecektim elbet.
İki Mustafa Kemal var iyi bilin,
Ben işte o ikincisi, sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey, görünmez;
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Hep kardeşliğe, bolluğa giden yolda,
Bilimin, yapıcılığın aydınlığında,
Güzel düşünceler, soyut fikirlerde ben.
evrensel yepyeni buluşlarda,
Geriliği kovmuşum ben, dönmez;
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Başın mı dertte, beni hatırla,
Duy beni en sıkıldığın an.
Baştan sona herşeyiyle bu vatan,
Sakın ağlamasın kasımlarda.
Fatihler, Kanuniler ölmez;
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Halim Yağcıoğlu

Atatürk Haftası Hakkında Yazı İle İlgili Kısaca