Akvaryum Balıkları Nelerdir

Bu yazımızda akvaryumda beslenebilen balıklar hakkında bilgiler derledik. Peki akvaryum balıkları hangileridir özellikleri nelerdir ve nerelerde yaşarlar:

balık akvaryum

Cam kedibalığı; Güneydoğu Asya’da yaşayan bu balık yaklaşık 12-15 cm boyunda ve barışçıl bir balık cinsidir. Akvaryumda orta ve alt kısımlarda yüzerler.

Cüce gurami;  Asya kıtasında yaşayan bu balık yaklaşık 5 cm boyunda barışçıl bir akvaryum balığı türüdür. Büyük ve saldırgan balıklarla beslenmemesi gereken bir balıktır. Akvaryumun üst ve orta kısımlarında yüzerler. Akvaryumlarında bol bitki bulunmasını severler.

Kılıçkuyruk; 
Akıntılı Orta Amerika nehirlerinde yaşayan bu balık yaklaşık 10-12 cm boya ulaşan bir tatlı su balık cinsidir. 20-30 derece su sıcaklıklarında yaşam gösterirler.

Lepistes;  Diğer adıyla Gupi Poeciliidae ailesinden canlı doğurabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığıdır.

Cüce vatoz
; Loricariidae ailesinden olan Güney Amerikada yaşayan yaklaşık 8-10 cm boylarında barışçıl bir balık cinsidir.

Gökkuşağı balığı
 ;  Papua Yeni Gine de yaşayan yaklaşık 9-10 cm.boyunda Melanotaeniidae ailesine ait bir akvaryum balığıdır.

Astronot balığı; Diğer adıyla Oscar olan Güney Amerikada yaşayan yaklaşık 20-30 cm boylarında seyreden ve küçük balıklara karşı saldırgan bir balık türüdür.

Kakadu cichild
 ; Amerikada yaşayan yaklaşık 4-8 cm boyunda barışçıl bir balık cinsidir.

Kavgacı Siyam balığı; Beta bilinen bu balık  Asya (Tayland Malezya Kamboçya ve Vietnam) bölgelerinde yaşayan yaklaşık 4-6 cm boyunda bir balık cinsidir.

Akvaryum Balıkları Hakkında