Adaçayı

Etkileri: Antiseptik, mikrop öldürücü, büzücü, tonik,balgam söktürücü, terletici.

Etkiledikleri: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, Salmonella türleri. Esans yağı geniş yelpazeli bir antibiyotiktir.

Adaçayı Hakkında
Özellikle dizanteri, boğaz ve üst solunum yolları hastalıkları, veya aşırı salgıya neden olan herhangi bir hastalık için iyidir; mikrop kapmış yaralar için haricen de kullanılır. Bazı diğer bitkiler kadar güçlü olmamasına rağmen, adaçayları yetiştikleri bütün kültürlerde iki bin yıldır harici ve dahili inatçı hastalıkların tedavisinde kullanılmışlardır. Laboratuar çalışmaları onların uzun süreli antibakteriyel etkilerini onaylamıştır. Onların ılımlı, ama yine de tutarlı antibakteriyel etkinlikleri ve güzel lezzetleri onların gıdalar ile birlikteki geleneksel kullanımlarını özellikle faydalı kılmaktadır. Daha da fazlası, onların iyi tadı ve güvenilir etkileri, onları çocuklar için özellikle uygun kılmaktadır.

Hazırlama ve Dozaj

Çay, tentür, solunacak madde, duman, toz, esar,s vağ ve gıda katkısı.
Adaçayı Avantajı
Not: Adaçaylarının büyük çoğunluğu benzer şekilde kullanılabilirler. Yünlü adaçayı kuzeni mutfak adaçayından daha güçlüdür ama adaçayları her şeyden önce, sıklıkla karıştırıldıkları pelinlerden daha güçlü değillerdir. Benzer antibakteriyel ve antiseptik etkinliğe sahip olmalarına rağmen, pelinler acıdır ve vücut salgılarını arttırırlar. Adaçayları çeşnilidir ve vücut salgılarını azaltırlar.

Çay:
250 n^| suya 2 çay kaşığı yaprak, 15 dakika demleyin. Gargara yapın ve sonra günde 3 ila 6 defa boğaz enfeksiyon ve ateş için a[m.
Tonik olarak kullanmak için:
1 lt suda 1 15 gr’mı bütün gece demleyin ve ertesi gün boyunca için, 7 gün devam edin.
Tentür:
Taze bitki % 95’lik alkol ile 1.2; kuru bitki % 50’lik alkol ile 1.5
Koruyucu olarak:
Günde üç defaya kadar 10 n 30 damla. Ani durumlarda günde 0 defaya kadar 30 ile 60 damla.
Solunacak Madde:
4 lt suya 115 gr bitki kaynatın, buharı suyun.
Duman:
Bitki veya çayı terleme kulübesi veya saunada taşların yerine yerleştirin.
Toz:
Bütün harici mikrop kapmış yaralarda.
Esans Yağı:
fturun spreyi olarak bir püskürtücü veya bir jn|ıalerde 30 mi su içine birkaç damla. Onu bir püskürtücü içinde ıslanmak enfeksiyonu önleme ve tedavide yardımcı olur ve rıJhlan neşelendirir.
Besin/Yemek:
Besin patojenleri ile savaşmak için, günlük diyette bol miktarda kullanın.

Yan Etkileri ve Kullanılmayacağı Haller
Adaçayı emziren bir annede süt salgısını azaltacak veya hatta durduracaktır. Hamilelik süresinde büyük miktarlarda kullanılması tavsiye edilmez.
Adaçayının Alternatifleri
Pelinler (besinler dışında – onlar istisnai bir biçimde acıdırlar). Besinlerde kekik ve biberiye alternatiftir.