30 Bin Koruma Memuru Alımı Şartları

30 Bin Koruma Memuru İçin Gerekli Koşullar !

Koruma memuru alım şartları nelerdir, kimler koruma memurluğuna başvuru yapabilecek ?

Koruma memuru kadrolarına başvurmak isteyen adaylar için şartlar belli oldu. Emniyet 30 bin koruma memuru alımı için elbetteki boy, yaş, eğitim sınırları koyuldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı kapsamında alınacak 30 bin koruma memurunda fiziki şartlar önem arz ediyor.

Bu kadroya açıköğretim liselerinde içinde bulunduğu tüm lise mezunlarının, önlisans mezunlarının ve üniversite mezunlarının başvuru hakları mevcuttur. Koruma Daire Başkanlığı yine kendi kurumunun dahilinde bu memurlar için bir birim oluşturacak. Konuyla ilişkin kanunun kısa süre sonra TBMM tarafından çıkarılacağı söylentileri yaygın.

koruma memuru

BU KADROLARIN POLİSLİĞE GEÇİŞ FIRSATI DA VAR

Bu memurluğun başvuru şartlarının başında kişilerin eğitim seviyelerinin en az lise mezunu olması, sağlık  sıkıntılarının bulunmaması, beden eğitimi gibi dallarda tabii tutulacakları sınavları başarıyla geçmesi ve KPSS lise puan türünden 40-60 puanları arasında bir puan elde etmiş olması  geliyor. Fiziki ölçüt ise erkek adayların en az 1.72 metre, kız adayların ise 1.68 metre boyunda ve 25 yaşını aşmamış olmalarıdır. Ayrıca bu memurlar görevde 7 yıllarını geçirdikten sonra polisliğe geçiş yapabilecek. Memurların üniformaları siyah renkli olacak ve silah taşıyacaklar.

ÇALIŞMA ALANLARI STADYUMLARDA, ÜNİVERSİTELERDE VE DEVLET YURTLARI OLACAK

Bu memurlar tüm koruma hizmetlerinden mesul olacaktır. Hizmet yerleri ise devlet öğrenci yurtları, stadyumlar ve üniversiteler olacak. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda hizmet yapmayacaklar. Bir vaka karşısında delil toplama yetkileri de mevcut olacak.

30 Bin Koruma Memurluğu Başvuru Şartları Hakkında