Yaşlı Bir İnsanın Tuvalet İhtiyacı

dünyavc

Eğer banyo, hastanın ulaşamayacağı kadar uzak bir yerdeyse, odasında bulundurmak üzere oturak adı verilen taşınabilir bir tuvalet satın alın ya da kiralayın. Eğer hasta yatalak durumdaysa, bu durumda da pahalı olmayan bir sürgü, ya da hasta erkekse elle taşınabilen bir idrar kabı satın almayı düşünün. Yatak çarşaflarını tıbbi malzeme satan mağazalardan temin edile­bilecek su geçirmez astarlarla koruyun ya da su geçirmez kağıt kullanın.

Gerekirse hastaya, yatağını ıslat­maması için şekerleme yapmadan, ya da gece uyumak için yatağına yatmadan önce idrarını yapmasını hatırlatın. Yaşlıların çoğu geceleyin sık sık tuvalete gitmek için uyanır. Akşamlan tüketilen sıvı miktarını azaltmak bu ihtiyacı azaltmaya yardımcı olacaktır.

İdrarını tutamama ya da idrar kaçırma (kontrol edilemeyen, istem­sizce idrar yapma) yaşlılığın normal bir parçası değildir. İdrarını ara sıra kaçıran yaşlılara gün içinde 2 saatte bir idrar yaptırılarak yardım edilebilir. Bu tür bir yöntem izlemek idrar “kazalarını” çoğun­lukla azaltmakta ya da tamamen önlemektedir. Planlanmış idrar yapma yöntemi sorunu çözmüyorsa, doktor durumdan haberdar edilme­lidir. İdrar kaçırma sorunu olan pek çok insan başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Buna rağmen idrarım kaçıranlar için tek kullanımlık iç çamaşırı kullanmak, zamansız sızıntının yaratacağı mahcubiyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Sürgüye yardım etmek Eğer hastanede yatmış ve bir sürgü kullanmak zorunda kalmışsanız, özellikle de içeride başka biri daha varsa, bunun ne kadar zor bir deneyim olduğunu unutmamışsınızdır. Sürgüyü kullanırken hastaya rahatlaması için mahre­miyet ve yeteri kadar süre tanıdığı­nızdan emin olun. Önce, sürgüyü sıcak suyla ısıtıp kurulayın, sonra sürgüyü poponun altına kaydır­mayı kolaylaştırsın diye kenarlarına talk pudrası serpiştirin. Hasta yardım almadan poposunu kaldıramıyorsa, başka biri sürgüyü hastanın altına yerleştirirken siz hastanın kalçalarını kaldırın.

Eğer hasta ltiç manevra yapamıyorsa, bu durumda hastayı bir yanına yatırıp sürgüyü poposunun akma sıkış-tınp sürgüyü yatağın içinden aşağı doğru bastırın ve hastayı sürgünün üzerine gelecek şekilde döndürün. Sürgüleri ve portatif idrar kapları, her kullanımdan sonra bir dezen­fektan ile iyice temizleyin ve yatağın altında bulundurun, ya da eğer hasta yardım almadan yapabiliyorsa, yatağın yanında kolayca ulaşılabilecek bir yere koyun.

r