Yaşlılarda Alkol Bağımlılığı

alkol3.jpg

Kadınlara kıyasla yaşlı erkek­lerin durumdan etkilenme olasılıkları dört kat daha fazladır. Karaciğer ve sinir sistemindeki yaşa bağlı değişiklikler, genç bir insanın kanındaki orana kıyasla, yaşlıların kanlarında daha yüksek yoğun­lukta alkol muhafaza etmelerine neden olur. Ayrıca, alkol ile reçeteli ilaçların kötü etkileşime girme tehlikesi büyüktür.

Yaşlılarda alkol bağımlılığını iki kategoriye ayırmak mümkündür: Alkole erken yaşta (60 yaşından önce) başlayanlar ve geç yaşta (60 yaş ve sonrasında) başlayanlar. Yaşlı alkoliklerin %50 ila %75’i alkole erken başlayanlar kategorisin-dedir ve bu insanların çoğunlukla aile öykülerinde de alkol bağım­lılığı görülür. Geç başlayanlar ise bütün yaşlı alkoliklerin içerisinde %25 ila %50 oranındadır. Bu katego­rideki yaşlıların alkol almasını stres ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan kayıplar tetiklemektedir.

Genellikle yaşlılara alkol bağımlılığı tanısı konulmaz. Bunun başlıca nedeni diğer sağlık sorunlan ve ilaçların belirtileri maskelemesidir. Sersemleme ve düşme gibi alkol bağımlılığın tipik belirtileri yaşlılığın doğal gelişimine yorula­bilir. Yaşlılardaki alkol bağımlılı­ğına, depresyon, tütün bağımlı­lığı ve uyku bozuklukları da eşlik edebilir. Alkolle bir sorununuz varsa doktorunuza başvurun