Sağlıklı ve Sağlıksız Vücut Ağırlığı ve Vücut Tipi

Vücut ağırlığı beş sınıfa ayrı­lır: zayıf, normal, kilolu, obez ve morbid (hastalıklı) obez (en şişman sınıf).
Normal – kabul edilebilir -kilodaki insanlar dışında kalan­ların, daha fazla sağlık sorunuyla karşılaşabildiklerine dair bilimsel bulgular olduğu için bu sınıflan­dırma sistemi yaratılmıştır.

Örneğin, kilolu, obez veya morbid obez olmak, tip 2 diyabete yakalanma  ve yük­sek kan basıncı riskini artırır. Ne kadar kilolu olursanız o kadar risk altındasınız demektir. Ek olarak, diyabet veya yüksek kan basıncı, kalp hastalığına yakalanma ve inme riskini de artırabilir.

Kilolu muyum?

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu, vücut kitle indeksinizi hesaplamaktır. Boy-kilo çizelgelerini kul­lanmak da diğer bir yöntemdir. Bu yöntemler genellikle iyi yol gösteri­cilerdir ancak kusursuz değillerdir. Örneğin, kas yağdan daha ağırdır; dolayısıyla, çok formda olmanıza rağmen, boyunuza karşılık gelen kilo çizelgelerinin en tepelerinde bir kiloda olabilirsiniz.

“ELMA” mıyım, “ARMUT” mu?

Yalnız kilonuz değil, vücut şekliniz de risk konusunda belirleyicidir. Eğer varsa, kilo fazlanızın vücudu­nuzun neresinde biriktiği önemlidir.

Eğer bel çevrenizde, karın böl­gesinde kilo fazlanız varsa (ki bu durumda vücudunuz elmaya ben­zer bir görünüme sahip olur), kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı ve diyabet riskiniz daha yüksektir.

Aksine, kilo fazlanız belden aşağı bölgede, kalçada, popoda ve üst bacaklarda ise (ki bu durumda vücudunuz armuta benzer bir görünüme sahip olur), hastalık riski daha düşüktür. Elma şeklindense armut şeklinde bir vücuda sahip olmanın neden daha iyi olduğuna dair bazı teoriler vardır, ancak konu hâlâ gizemini koru­maktadır.