HİNT REÇİNESİ

Garcinia hamburyi: Hooker f. ve diğer Garcİnia (Gutttferae) türlerinin gövdelerine yapılan yaralamalar sonunda elde edilen usarenin kurutulması ile elde edilir. Bu türler Hindistan, Hindicini, Seylan ve Hint adalarında yetişen 10-15 m yükseklikte ağaçlardır.:

Hint zamkı kırmızımsı veya yeşilimsi san renkli, acımsı lezzetli, kokusuz, kolayca kınlabilen, 3-7 cm kalınlık ve 15-20 cm uzunlukta çubuklar veya parçalar halindedir. Suda kısmen çözünür. Zamk (% 20), rezin (% 70), boyar maddeler ve az miktarda nişasta taşımaktadır.

Tahriş edici bir müshü ve kurt düşürücüdür. Genellikle diğer müshiller ile birlikte (meselâ Sarısabır) alınır. Alınacak günlük miktarı, 0.10 gr hint zamkı taşıyan haplardan 2-4 tanedir. Daha yüksek miktarlarda tehlikelidir. 2 gr civarındaki miktarlar ile ölüm görülmüştür. Bu yüzden bugün daha ziyade veteriner hekimliğinde kullanılır. Sarı renginden dolayı boyar madde olarak bir önem taşımaktadır. Memleketimizde limonatalara renk ve lezzet vermek için de kullanılmaktadır.

Diğer isimler: Batalumba, Batalomba^ Katalomba, Kutalampa, Zamkı noktî.