Havyar Nedir Nasıl Yapılır Havyarın Faydaları Nelerdir

Havyarın faydaları saymakla bitmeyen deniz ürünleri arasında yer almaktadır. Havyar fiyatları yüksek olduğundan dolayı her ne kadar sofralarımızda sıklıkla yer almayan bir besim türü olsa da havyar nasıl yapılır konusu merak edilmeye devam ediyor. “Havyar nedir?” diye birçoğunuzun merak içerisinde olduğunu düşünüyoruz. Havyar, balık yumurtasıdır. Balık yumurtaları su içerisine dağılmadan evvel balıklar alanında uzman kişiler tarafından sağılır ve yumurtaları alınır. Elde edilmiş olan bu yumurtalar da havyar olarak isimlendirilir.

Neredeyse her balık türü yumurtlayarak çoğalsa da her balık türünden havyar alınıp tüketilmemektedir. Bu durumun temel sebebi lezzet farkının olmasıdır. Bazı balıklardan alınan havyarlar dünya standartlarına göre kaliteli kabul edilirken birçok havyar türünün herhangi bir değeri bulunmamaktadır.

Dünyanın en değerli havyarı Mersin Balığı ve Çiroz adındaki balıklardan elde edilen siyah havyarlardır. Beluga havyarı olarak da bilinen bu havyar türleri bilinçsiz avlanma sonucunda ilgili balık ırklarının neslinin tükenme noktasına gelmesinden dolayı çok nadir rastlanan havyarlar arasına girmiş durumda. Ülkemizde özellikle Karadeniz sularında bulunan Mersin balığı balıkçıların sadece fazla kazanç sağlamak adına bu balıkları avlamasından ötürü bitme noktasına gelmiştir. Eğer bilinçsiz avlanma olmasaydı emin olun Karadeniz Bölgesi siyah havyar üretiminde dünya lideri olacaktı. Deniz ürünlerini koruma dernekleri tarafından Mersin Balığı ırkının yok olmaması adına havuzlarda üretim yapılmaya devam edilse bile balıkçılar bilinçlendirilmediği sürece maalesef dünya havyar birincisi olmamız pek mümkün değildir.

Havyar Nasıl Üretilir?

Havyar üretimindeki ana etmen havyarı alınacak olan ana balığın öldürülmemesidir. Balığı öldürüp havyarı almak daha kolay olduğundan gelecek yıllarda yaşanacak olan sorunu göz önüne almayan kişiler balıkları öldürüp havyarını alsalar da bu yöntemin doğru bir yöntem olmadığını bilmenizi isteriz.
Havyar Nasıl ÜretilirHavyar üretimi için balıkların yumurtlama zamanı işlemler başlar. Öncelikle yumurtalı balıklar yakalanır ve uzman kişiler tarafından karınları kesilir. Karın kesim işleminden sonra balık içerisinde yer alan havyarlar alınır. Balığın yaşamına devam etmesi adına da kesilen bölge dikilir ve balık yaşam alanına geri bırakılır. Balık öldürülmediğinden dolayı bir sonraki yıl aynı balıktan tekrardan havyar alınabilmektedir.

Havyarın Faydaları Nelerdir?

Havyar içerisinde bol miktarda protein barındırmasından dolayı besleyici özelliğe sahiptir. Hücre yenilenmesine yardımcı olduğundan ötürü özellikle kozmetik sektöründe yer alan lider firmalar havyarı çeşitli cilt kremlerinin üretiminde kullanmaktadır.
Havyarın FaydalarıHavyar enerji verici bir besin kaynağı olduğundan havyarın faydaları arasında cinsel gücü arttırma özelliği de yer almaktadır. Cinsel gücü arttırma özelliğinin olmasından dolayı birçok ilaç içerisine havyar eklenmektedir. İlla ilaç alarak bu enerjiyi bünyenize almanıza gerek yoktur. Balıkçı tezgahlarından taze olarak alacağınız havyarlardan daha fazla enerji alabileceğinizi bilmenizde yarar var.

Havyar Nasıl Yapılır

Havyar hafif yağda kızartarak tüketilebileceği gibi taze havyar bulunamaması durumunda konserve havyar alarak tost ekmeğine bu besini sürüp tüketebilirsiniz. Ayrıca havyarın yanına yeşillikler çok güzel yakışmaktadır. Havyarı pişirdikten sonra yanına bir çoban salatası yapmanızı da tavsiye ederiz. Yeni tatları denemek güzeldir. Havyarın dış görünüşü sizi bu besinden uzaklaştıracak bir görünümde olsa da yedikten sonra çok beğeneceğiniz inancındayız.

Balıkçı tezgahlarında şu anda havyar 100 – 2500 TL’lik kilogram fiyatları ile satışa sunulmaktadır. Alım gücünüz düşük ise 1 kilogram yerine 250 gram kadar havyar almanız yeterli olacaktır.