Bağdat Caddesi’nde kiralama oranı arttı!

Cushman & Wakefield’ın Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri’ raporu, özellikle Bağdat Caddesi’nde kiralama oranının dikkat çekici bir şekilde arttığını gösterdi.

Caddelerdeki marka sayısı yüzde 3 düştü
Cushman & Wakefield’ın yayınladığı ve Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri’ raporunun üçüncüsüne göre, üç alışveriş merkezindeki toplam marka sayısı önceki yıla göre yüzde 3 düşüşle 656 olurken, 67 yeni marka girişI ve 95 marka çıkışı gerçekleşti. Üç ana caddedeki toplam kiralama işlemlerinin yüzde 40’ının gerçekleştiği Bağdat Caddesi ise, sayıca en fazla kiralama işleminin kaydedilmesiyle ilk toparlanma sinyalini gösterdi. Cushman & Wakefield’ın yayınladığı ve Avrupa yakasında İstiklal Caddesi ve Rumeli, Teşvikiye, Vali Konağı ve Abdi İpekçi’yi kapsayan Nişantaşı Bölgesi ile Anadolu Yakası’nda Bağdat Caddesi olmak üzere İstanbul’un üç ana caddesini inceleyen üçüncü ‘İstanbul Alışveriş Caddeleri Raporu’ yayınlandı. Rapora göre, 2016 Eylül ayı itibariyle toplam perakende stoğu 965 mağazada yaklaşık 195.000 metrekare civarında olan 3 önemli alışveriş caddesinde toplam marka sayısı önceki yıla göre yüzde 3 düşüşle 656 olurken, 67 yeni marka girişi, 95 marka çıkışı gerçekleşti.

Bağdat Caddesi umut verdi
Geçen yılın aynı dönemine göre toplam alanı 18.000 m2 olan 112 mağazayı kapsayan toplam kiralama işlemlerinde hafif bir düşüş görülse de toplam alanı 16.000 m2 olan 105 mağazalık toplam yeni kiralama işlemi ile kullanıcı pazarı nispeten canlılığını korudu. Toplam stoğun, bina yenileme faaliyetleri kapsamında yıkılmasıyla geçen yılın altında kalarak 332 mağazada 75.000 metrekare civarına gerilediği Bağdat Caddesi’nde son oniki ayda 42 mağaza kiralanırken, yüksek gelir grubuna hitap eden alışveriş merkezlerinin açılmasıyla lüks markaların bulunduğu konumların çeşitliliğinin artmasına bağlı olarak 43 marka caddeden çıktı, sadece 9 marka mevcut binalarının yenilenmesi nedeniyle caddede başka bir yere taşınmayı tercih etti. Bununla birlikte Bağdat Caddesi’nde üç ana caddedeki toplam kiralama işlemlerinin yüzde 40’ının gerçekleşmesi ve sayıca en fazla kiralama işleminin kaydedilmesi, önemli bir toparlanma sinyali verdi. Bir başka deyişle Bağdat Caddesi özellikle de erişilebilir lüks markaların Anadolu Yakası’daki birincil konumu olmaya devam ediyor.

Nişantaşı’nda boşluk oranı yüzde 5’ten yüzde 12’ye çıktı
Toplam stoğu 380 mağazada yaklaşık 58.500 metrekare olan Nişantaşı, rapora göre hala cazibesini koruyor. Boşluk oranının yüzde 5’ten yüzde 12’ye çıktığı Nişantaşı’nda son on iki ayda toplam 39 kiralama işlemi kaydedilirken, bu rakamın 34’ünü yeni girişler oluşturdu. Toplam 49 marka Nişantaşı’ndan çıkarken, bu çıkışların çoğunluğu bina yenileme faaliyetlerinin yoğunlaştığı Abdi İpekçi Caddesi’ndeki mağazalarda oldu. Bina yenilemeleri ile gelecek yıllarda yeni perakende alanlarının artmasının beklendiği bölgedeki başka bir eğilim ise, bazı perakendecilerin ana caddeler yerine bu caddelere paralel ikincil sokaklarda konumlanmayı tercih etmesi oldu. Özellikle yeni nesil kahve dükkanları Nişantaşı bölgesindeki ikincil alanlarda büyümeye gitti.

İstiklal Caddesi’nin yeni kiracıları yerel markalar!
İstiklal Caddesi ana caddeler içerisinde halen en kalabalık cadde olmasına rağmen artan güvenlik endişeleri hem ziyaretçiler hem de perakendeciler üzerinde bir baskı oluşturdu ve 2016’da yaya trafiğinde düşme görüldü. Toplam perakende stoğu 253 mağazada yaklaşık 62 bin 500 metrekare olan İstiklal Caddesi’nin çehresi 5 uluslararası ve 12 yeme-içme markasının çıkışıyla değişmeye başladı. Yeni girişler ise çoğunlukla yerel markalardan oluşurken sunulan perakende ortamı, günümüzde turizme en yüksek katkıyı sağlayan Ortadoğu ülkelerinin tercihlerini yansıtmaya başladı. İstiklal’de yüzde 8 olan boşluk oranı ise son oniki ayda yüzde 10’a çıktı.

Bağdat Caddesi düzeliyor, Nişantaşı stabil
Rapor verilerini değerlendiren Cushman& Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, Nişantaşı’nın konumunu koruyacağını, Bağdat Caddesi’ndeki durumun beklenenden daha hızlı düzeleceğini, İstiklal Caddesi’nin ise üst segment yeme- içme ve kültürel aktivitelerden kayarak, yerel hazır giyim pazarı ve daha düşük profilli yeme-içme mekanlarına doğru dönüşümünü devam ettireceğini öngördüklerini söyledi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/bagdat-caddesi-toparlandi-kiralama-orani-artti/

İstiklal Caddesi dünya 16’ncısı!

Gayrimenkul danışmanlığı şirketi Cushman&Wakefield, yaptığı kapsamlı bir araştırmayla dünyanın en pahalı caddelerini belirledi.

Dünyanın en pahalı ilk 20 caddesi arasında Türkiye de bir caddesiyle yer aldı. İstanbul Taksim’deki İstiklal Caddesi, dünyanın en pahalı 16’ncı caddesi oldu.

 

 

Beyoğlu İstiklal Caddesi satılık ve kiralık emlak ilanları

Beyoğlu ilçesinin ünlü caddesinde ticari emlak kiraları son bir yılda yüzde 1 artış gösterdi. İstiklal’de bir iş yerinin ortalama yıllık metrekare kirası 3 bin 24 Euro. İstanbul Beyoğlu ilçesine bağlı İstiklal Caddesi ile ilgili en güncel emlak ilanları arasında;

 

İşte dünyanın en pahalı 3 caddesi
İşte Cushman&Wakefield araştırmasına göre dünyanın en pahalı ilk 5 caddesi…

1) Fifth Avenue (Beşinci Cadde)
New York’un ünlü Beşinci Caddesi’nde bir metrekarenin yıllık kira bedeli 33 bin 812 Euro.

2) Causeway Bay Caddesi
Hong Kong’taki Causeway Bay Caddesi’nde bir metrekarenin yıllık kira bedeli 23 bin 178 Euro.

3) Champs-Élysées (Şanzelize)
Paris’in Champs-Élysées Caddesi’nde bir metrekarenin yıllık kira bedeli 13 bin 255 Euro.

Kaynak: http://blog.zingat.com/istiklal-caddesi-dunya-16ncisi/