Siyatik

SEMPTOMLAR
Siyatiğin temel özelliği; sırtın alt kısmı, kalça ve bacakta tek taraflı uyuşukluk, karıncalarıma ya da ağrıdır. Göreceli olarak hafif bir ağrı olabilir ya da sırtı ve bacağı tutan zonklama yaratan bir ağrı şeklinde kendini gösterebilir.  Herhangi bir hareket dayanılmaz derecede acı verebilir ve sizi düz bir şekilde yatmaya zorlayabilir. Hareket etme, öksürme ya da hapşırma semptomlan kötüleştirebilir. Belden öne doğru eğilmek ya da dizler düzken kalçaları görünüz. Çoğu kişide siyatiğin kendi kendine dahi iyileşmesi, en iyi tedaviyi seçmeyi karmaşık bir konu haline getirmektedir. Siyatiği olan kişilerin yarısında ağrı, 4 hafta içinde tedavi olmaksızın kaybolur; siyatiği olan kişilerin %5’i ila %10’undan daha azı ameliyata gerek duyar.
Siyatiğiniz ne kadar ağrılı olursa olsun, doktorunuz ağnyı hafifletmek ve iltihaplanmayı azaltmak için öncelikle 3 güne kadar yatak istirahatı ve steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar tavsiye edecektir. Daha uzun süreli yatak istirahatı önerilmez; doktorlar bunun yerine tekrar hareket kazabilmeniz için kalkıp yavaşça hareket etmenizi önerirler.

siyatik-siniri1

Ağrı, 6 haftadan fazla sürerse ya da dayanamayacağınız kadar şiddet¬liyse, doktorunuz hernileşme (fıtıklaşma) gösteren bir diskin siyatiğe neden olduğunu tetkik etmek için manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ya da bir miyelogram kullanabilir. Gerekliyse, kilo verme ve düzgün postürü (duruşu) öğrenme ve önleyici egzersizler, tavsiye edilebilir. Genellikle son seçenek olarak, kemonükleoliz ya da perkütan diskektomi  önerilebilir.