Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur?

Günde yaklaşık 20 sigara içiyorsanız, vücudunuz iyileşme sürecini şöyle başlatır:

■ 2 saat sonra Nikotin sisteminizi terk etmeye başlar

■ 12 saat sonra Karbon monoksit sisteminizden tamamen temizlenmiş olur. Artık kanınız oksijeni daha verimli bir biçimde taşıyordur.

■ 1 hafta içerisinde Tat ve koku alma duyularınız keskinleşir. Nefesiniz, parmaklarınız ve dişleriniz daha temiz hale gelir. Kan dolaşımınız düzelir. Nikotin, en ağır yoksunluk belirtileri ile birlikte sisteminizden ayrılmış olur.

■ 1 ay içerisinde Silia adı verilen kamçılar (havayolunuz üzerinde bulunan tüye benzer yapılar), iyileşmeye başlar ve sisteminizden daha fazla mukus atılmasını sağlar. Başlangıçta balgamlı öksürük baş göstere­cektir ki bu akciğerlerinizi temizleyerek enfeksiyon riskini azaltacaktır. Kısa süre içerisinde daha az öksürmeye başladığınızı farkedeceksiniz. Sinüs tıkanıklığı, bitkinlik hissi ve nefes darlığı da aynı zamanda azala­caktır. ,

■ 1 sene sonra İnme veya kalp krizi geçirme riskiniz azalmış olacaktır ve ilk 2-4 yıl boyunca büyük ölçüde azalmaya devam edecektir. Akciğer kanseri riski de, daha yavaş bir biçimde de olsa, azalacaktır.