Atatürk’ün Hayatı Özet Kısaca

Atatürk’ün Hayatı Kısa bilgi, Atatürk’ün hayatı özet

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu.

ataturkhaftasi

I. Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı. Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis  “Atatürk” soyadını kayık gördü.

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına veda etti. Tüm ülkeyi yasa boğdu. Ancak inkilapları ve ülkemize kazandırdıklarıyla kalbimizde sonsuzluğu ulaşmış bir liderdir.

Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

Hz. İbrahim Hayatı

Hz İbrahim’in Hayatı, Hz İbrahim kimdir kısaca bilgi

M.Ö. 2000´li yılların başlarında yaşamış, üç semâvî dinin ve bu dinlerin peygamberlerinin atası olarak bilinen peygamberin doğduğu ve yaşadığı yerler hakkında üç dinin kitaplarında yer alan bilgiler farklılık gösterir. İslâmi kaynaklardan alınan bilgiye göre Hz. İbrahim, Harran´da doğmuş sonra babası ile Babil´e (bu günkü Filistin topraklarına) gitmiş ve orada yaşamıştır. Harran, i günümüzdeki adı Şanlıurfa´dır. Putperestlerle birlikte hayat sürmüş olsa da hiçbir zaman putlara inanmamıştır.

O, hayatta tek bir ilâhî gücün egemen olduğuna inanıyordu. Kur´an-ı Kerim´de adı en çok zikredilen Peygamberdir. Kuran-ı Kerim de putları nasıl kırdığı ve bu nedenle putperestlerce nasıl ateşe atıldığe ve o ateşte yanmadığı anlatılır. Hadis-i Şerif´lerde de çok sık adı geçen bir peygamberdir. Hz. İbrahim, ateşe atılma hadisesinin ardından putperestlerin ve ona bunu reva gören Nemrut´un bulunduğu bölgeden ayrılır. Eşi Sâre, yeğeni Lût ve diğer havarileyle beraber, önce Harran´a, sonra Ürdün ve Mısır´a gider, daha sonra da Filistin´e geçer. Hz. İbrahim, yaşının oldukça geçtiği bir vakitte, Allah´a(cc) ona hayırlı bir evlat vermesi için dua eder yalvarır hatta doğacak çocuğunu da kurban olarak adayacağınıda söyler. Onun duasına kulak veren Allah ona bir erkek çocuk verir. Doğan çocuğu belli bir yaşa geldiğinde, onun kurban edilmesi gerektiği Peygambere bildirilir. Bu aslında bir sınavdır. Allah´a (cc) inanıyorsa ona tam itaati var ise eğer oğlunu kurban edecektir. Ismail´i kurban etmeye hazırlanan Hz. İbrahim böylece imtihanı başarıyla geçmiştir. Kurban edeceği oğlu yerine Allah tarafından gönderilen koçu kurban eder. Ayrıca, bu hadise bütün insanlar tarafından sonsuza kadar yaşatılması şeklinde ödüllenir. Kur´an-ı Kerim´de, Hz. İbrahim´in hakında bir çok bilgi yer alır fakat ölümüe dair hiçbir açıklama yoktur. İslâm âlimlerinin anlattıklarına bakılırsa; Azrail, Peygamberin canını almak için çok yaşlı bir kişi görünümünde gelir. Hz. İbrahim ona yemek sunmak ister, fakat Meleğin, yemek yemeğe hiç hali kalmamıştır. Hz. İbrahim O´na kaç yaşında olduğunu sual eder. Azrail, ona kendisinden 2 yaş büyük olduğunu söyler. Bunun üzerine Hz. İbrahim O´nun durumuna düşmemek için Cenab-ı Allah´tan eceliyle ölmesini ister. Allah tarafından isteği kabul edilen Peygamber oracıkta vefat eder. Bazılarına göre 175, bazılarına göre 200 yaşında vefat etmiştir. Kur´an-ı Kerim´e göre Hz. İbrahim, Hz. Nuh´un soyundan gelmiştir. Müslümanların babası ve Allah (cc) sevgili dostudur. Hayatının her döneminde Allah’ın emirlerine itaat etmiştir. Oğlu ile birlikte Kâbe´yi inşa etmiştir.

Hakkında

Hz. Nuh Hayatı

Hz. Nuh Kısaca Hayatı,  hakkında bilgi

Hz. Nuh, İdris aleyhisselamın göğe çıkarılmasından sonra çığırından çıkan insanlara örnek olması için peygamber olarak gönderilmiştir. Putlara tapan insanları doğru yola sevk etmekti görevi. O zaman 50 yaşında olan Hz. Nuh yıllarca insanlara dini anlatmış ve teşvik etmiştir. Fakat Hz. Nuh’a kendi oğlu Ken’an dahi inanmamıştır, dahası alaya alıp işkence etmişlerdir. Kuran-ı kerimde bu hadise şöyle geçmektedir; « Andolsun ki Nuh’u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim ! Allah’a kulluk edin, sizin ondan baska tanrınız yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum » (A’raf, 59) . Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:« (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını artır » (Nuh, 24) .

Yüce Allah daha sonra kendisine gemi yapmasını emretmiştir. Buda Kuran-ı Kerimde şöyle ifade ediliyor; « Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme ! Onlar mutlaka boğulacaklardır ! » (Hud, 37) . Gemi bitince tufan oldu (denizler taşti ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam sayısı 80 kisi kadar olan mü’minler ile 3 katlı olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oğlu Ken’an’i da gemiye almak istedi, ama o “Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım” dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhisselamın bu oğlu hakkında af dilemesine karşılık: « (…) Ey Nuh ! O asla senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı kötü bir iştir. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.(…) » (Hud, 46)

Sular taştı heryer sular altında kaldı, insanlar ve hayvanlar helak oldu. 150 günün ardından  Allahü Teala şöyle buyurmuştur: « Yere suyunu Çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut » ve böylece yağmur durmuş yeryüzünden sular çekildi. Gemi Irak’taki Cudi dağında karaya vurdu. Hz. Nuh’a inanarak kurtuluşa eren insanlar günlerdir aç kalmışlardı.  Karaya vurdukları yer dağ olduğu için orada da yiyecek yoktu. Hz. Nuh insanlara ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirmelerini emretti ve böylece yıllardır günümüze kadar ulaşan Aşure yemeğini ilk onlar yaptılar. Nuh aleyhisselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes’in soyundan olduğu için insanlar  Hz. Nuh’a ikinci Adem de demektedir. Nuh aleyhisselamın rivayetlere göre 1000 yaşında dünyaya veda ettiğini söylüyorlar. Fakat Kur’an-ı Kerim’de : « Andolsun ki biz Nuh’u kavmine gönderdik de o 1000 yıldan 50 yıl eksik bir süre yanlarında kaldı.(…) » (El-Ankebut, 14) diye geçiyor. Hz. Nuh gemicilerin ve marangozların üstadıdır çünkü bu işleri Allah’ın kerem ve lütfu sayesinde ilk o yapmıştır.

Hz. Nuh’un evladlarına öğüdü;

« Bunlardan (ilk) ikisini asla bırakmayın diğer ikisini de asla yapmayın
1. La ilahe illallah
2. Subhanallah vebi hamdihiy’dir
3. Gavurluktan (sakının)
4. Kibir ‘den sizi uzak durun.

Hz. Nuh’un Hayatı Hakkında

Ruveyda Öksüz Kimdir?

Ruveyda Öksüz, popüler yaşama model olarak dahil olup sonrasında oyunculuk alanına geçiş yapan güzel bayandır. Ruveyda Öksüz hayatı ünlü ismi yeni bir dizisi olan Ezra dizisinde başrol olarak izleyici karşısına çıkacak olmasından dolayı merak edildiğinden Ruveyda Öksüz kimdir, kaç yaşında ve nereli gibi sorular sorulduğundan sizlere Ruveyda Öksüz vikipedi bilgilerini vereceğiz.

Ruveyda Öksüz doğum tarihi 1994’tür. İstanbul ilinde dünyaya gelen ünlü model bu ilde yaşamaya devam ediyor. 1.80 boyunda ve 55 kilo ağırlığında olan Ruveyda Öksüz yarışmacı olarak yer aldığı 2013 Miss Turkey Güzellik Yarışmasında derece almıştı. Yarışmadan sonra bir süre daha modellik yapmaya devam etti ve ardından oyunculuk eğitimi almaya başladı. Ezra dizisi ekibinden aldığı teklifi değerlendiren oyuncu şu anda Ezra dizisinde yer alıyor.

Astronomi eğitimi almış olan oyuncu sigara ve alkol kullanmamaktadır. Miss Turkey yarışmasında kraliçe seçildikten sonra yaşamı tamamen değişti. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde eğitim alan oyuncuya başrol oyuncusu olarak yer aldığı Ezra dizisinde başarılar dileriz.
rüveyda öksüz

rüveyda öksüz

rüveyda öksüzBu dizide büyük bir başarı göstermesi durumunda ekranların en çok aranan yüzlerinden birisi olacağını düşünüyoruz. Aldığımız duyumlara göre ünlü model hatta ünlü oyuncu desek daha doğru olur sergilediği performans ile yapımcılardan tam not almış durumda. Dizinin tutmaması durumunda ise çok sayıda yapımcının kendisine teklif göndermek için beklediği sosyal paylaşım sitelerinde konuşuluyor.

Turgut Özakman Kimdir

Turgut Özakman Hayatı, 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Özakman, belli bir süre avukatlık mesleğini idame ettirmiş daha sonra ise, Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne başlamıştır. Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak giren Özakman, TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatroları’nda Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983-1987 yılları arasında Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. 1988-1994 yılları ise Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevleri yapmıştır. Uzun bir süre ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak görev yapmış ve Dramatik Yazarlık dersleri vermiştir.

Yıllarca verdiği hizmetler dolayısıyla Anadolu Üniversitesi tarafından 2006 yılında, Ege Üniversitesi tarafından 2007 yılında, uzun yıllar hizmet verdiği ve mezun olduğu okul Ankara Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı alan Özakman, ömrü boyunca insanlığa yararlı bir çok eser sahibidir. Evli, üç çocuk ve dört torun sahibidir.

Turgut Özakman Hayatı Hakkında