Hakan Fidan Kimdir

Hakan Fidan Hayatı hakkında bilgi,

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Asker, bürokrat ve Milii İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı görevlerinde bulunmuştur.

1986’dan  2001 arasında geçen süre zarfında Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay olarak görev almıştır. Ardından askerlik görevinden istifa eden Fidan, University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi bölümünde lisans dereceleri almış ve Bilkent Üniversitesinde “Dış Politikada İstihbaratın Yeri” isimli tezi hazırlayarak master yapmıştır. Yine Bilkent Üniversitesinde 2006’da da “Doğrulama” başlıklı tez ile doktora yaptı.

hakan fidanViyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Cenevre’de  Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra’da Verification Technologies Research Center’da akademik çalışmalara imza atmıştır. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik görevinde bulunmuştur. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda da görev yapan Fidan, 2001 yılından sonra iki yıl süre zarfında ise Avustralya Büyükelçiliği’nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevinde bulunmuştur. 2003’te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yapmıştır.

14 Kasım 2007’de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevinde bulunan Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiştir. 8 Mart 2008’de de Uluslararası Ahmet Yesevi üniversitesinin mütevelli heyeti üyeliğine katılmıştır. Bu üyeliğinden  Şubat 2011’de istifa ederek ayrılmıştır.

17 Nisan 2009’da Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Ardından Emre Taner Bey’in  görev süresinin sona ermesiyle 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı görevine getirilmiştir.

7 Şubat 2012 yılında ise Başsavcı Sadrettin Sarıkaya kendisini, KCK operasyonunun soruşturmasında şüpheli sıfatıyla ifadeye almıştır.

Hakan Fidan Hakkında