Necip Fazıl Kısakürek Hayatı

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı, Necip Fazıl Kısakürek Kimdir

1904 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kısakürek, 1922 yılında Orta öğrenimini Bahriye Mektebi’nde okudu. Bu askeri okulda, din eğitimini Aksekili Ahmed Hamdi, tarih eğitimini ise Yahya Kemal’den aldı. Üzerinde önemli etki bırakan öğretmeni ise İbrahim Aşkidir. İbrahim Aşkî okuması için verdiği kitaplarla, onun tasavvufa eğilmesini sağladı.

Örümcek Ağı adlı şiir kitabını 21 Yaşındayken yayımlayan Kısakürek , asıl  24 yaşındayken yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla ünlenmiştir. 1934 yılına kadar meşhur Bâb-ı Âli’nin önde gelen isimleri arasında yer almış bir şair olarak tanınmıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra çok değişmiştir. Hatta bu değişimi kendisi “…içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum.” diye anlatmıştır.

1934 ten sonra  Türkiye’nin bir çok şehrinde konferanslara katılmış ve bu konferanslarda kullandığı sözlerden dolayı hakkında açılan bir çok davayla karşı karşıya kalmıştır. Bu davalar yüzünden kurucusu olduğu Büyük Doğu Hareketi’ne kapsamında yayın yapan Büyük Doğu Dergisi tam 16 kez kapatılmış, Necip Fazıl’ın eserleri ülkede toplatılmış ve tekrar basımı yasaklanmıştır.

Hakkında