Lichen Simplex Chronicus

Semptomlar; belirgin kırmızı bölgeleri ya da pigment kaybından dolayı ayaklar, ayak bilekleri, dirsekler ve boynun arkasında soluklaşmış, sert, pul pul ya da kalınlaşmış deri yüzeyi içerir. Tedavinin temel amacı, döküntü (raş) kaşıntı döngüsünü kırmaktır.Doktorunuz, kaşıntıyı almak için cildinize uygulayacağınız yüksek etkili bir koıtikosteroidönerebilir. Eğer bu işe yaramazsa, doktorunuz korti kosteroid bir kaç uygulayarak bölgeyi kortikosteroidin çıkmama­sını ve deriye işlemesini sağlamak için sarabilir. Bazı durumlarda, koıtikosteroid bir ilaç doğrudan etkilenmiş olan bölgeye enjekte edilir. Ağızdan alınan (oral) antihistamin ilaçlar da kaşıntıyı almaya yarayabilir.

lichenSimplexChronicus_56941_lg

Pitriyazis Rosea

Pitriyazis rosea; küçük, yuvarlak ya da oval, pullu yamaların çoğunlukla gövdede ve üst kollarda ortaya çıktığı, zararsız, bulaşıcı olmayan bir cilt hasta­lığıdır. Bilinmeyen nedenlerden ötürü, özellikle ilkbahar ve sonbaharda görülür. Pitriyazis rosea, genellikle bir ya da iki ay içinde kendiliğinden yok olur.

Genellikle döküntüye (raşa) eşlik eden hafif kaşıntıyı hafiflet­meye odaklanan tedavi konusunda doktorunuzla konuşunuz. Dokto­runuz, hafif bir koıtikosteroid içeren reçetesiz satılan bir krem ya da kaşıntı geceleri rahatsız ediciyse, tablet şeklinde bir antihistamin tavsiye edebilir. Şiddetli durumlarda, hasta­lığın süresini kısaltmak ve kaşıntıyı azaltmak için ultraviyole ışınlan ile tedavi verilebilir.