Siğiller

SEMPTOMLAR
Bir siğilin görüntüsü, çıktığı yere bağlı olarak farklılık gösterir:
Basit siğiller, açık bir renkten kahverengiye kadar farklı renklerde olabilirler ve çoğunlukla ellerde çıkarlar.
Plantar (ayakta çıkan) siğiller,üzerine basmak suretiyle basınç yapıldığında bir hayli acı verebilirler.
Genital siğiller, genital bölge çevresinde görülürler; kadınlarda vajina içinde ve servikste de (rahim ağzında da) görülebilirler.

Servikal siğiller (rahim ağzı siğilleri), serviks kanserinin (rahim ağzı kanserinin) habercisi olabilirler
Siğiller kaşıntı ya da kanama yapabilir ve bakteri ya da mantar enfeksiyonu geliştirebilirler. Cilt kanseri riskini ortadan kaldırmak için şüpheli görünen her siğil dokto­runuz tarafından değerlendirilme­lidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler, herhangi bir sıradışı büyüme fark ettikle­rinde bunun bir doktor tarafından tetkik edilmesi konusunda uyanık davranmalıdırlar.

sigil_1239601537

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Basit ya da plantar bir siğil ağrı yapıyorsa ya da böyle bir siğilin görünümünden rahatsızlık duyuyorsanız, çoğu eczanede satılan siğil yok edici preparat-lardan birini deneyiniz. Bu ilaçlar, anormal deri hücrelerinin yanı sıra normal deri hücrelerini de tahrip ettiklerinden, bu ilaçları yüzünüz-deki ya da genital bölgenizdeki siğiller için kullanmayınız; bu bölgelerdeki siğillerin yok edilmesi konusunda doktorunuzu görünüz.
Ayrıca, siğiliniz tedaviye yanıt vermezse de doktorunuzu görünüz. Doktorunuz, siğili yok etmek için çeşitli metotlar elektrik, lazer cerrahisi, kriyoşirurji ya da neşter kullanılarak yapılan cerrahi kullanabilir. Birkaç tedaviye gerek duyulabilir. Bazı bireylerde, tedaviye rağmen siğiller yeniden ortaya çıkar.