Akne Rosacea

SEMPTOMLAR
En belirgin semptomları, yüzde kızarıklık ve telanjiyektazi olarak adlandırılan gözle görülebilir, örümcek ağına benzer kan damar­larıdır. Ancak akne rosacea; alın, yanaklar, buaın ve çenede de (siyah ya da beyaz noktalar değil) sivilceler şeklinde görülebilir.Yüzde kısa süreli kızarıklık olarak beliren erken semptomlar fark edilmeyebilir. Daha sonra­sında kızarıklık kalıcı bir hal alır ve hemen burun ile yanaklar altın­daki bölgede telanjiyektazi oluşur. Püstül olarak adlandırılan (çünkü pü ile doludur) san başlı ve kırmızı çerçeveli küçük, kabarmış şişlikler de oluşabilir.
Nadiren burundaki yumuşak dokular, özellikle sebasöz bezleri, şişer ve şiş bir burna neden olur (Komedyen W. C. Fields’in burnu akne rosacea nedeniyle o şiş halini almıştır).

rosacea

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Kızarıklığı asgari düzeye indir­gemek için, ani ısı değişimleri ve güneş ışığı da dahil olmak üzere kan damarlarının geniş­lemesine neden olan şeylerden kaçınınız. Her gün güneş kremi kullanmak da fayda sağlayabilir. Akne rosaceada kılcal damarlar genişlediğinden, kızarmanıza neden olacak ve durumu daha da kötüleştirecek olan sıcak içecekler içmekten, alkol almaktan ya da baharatlı yiyecekler yemekten kaçınınız.

Akne rosacea püstülleri için en etkili ilaçlar tetrasiklin, minosiklin ya da doksisiklin gibi antibiyotik haplardır. Çok şiddetli olmayan akne rosacea tedavisinde, haricen kullanılan bir jel şeklindeki metronidazol adlı bir antibiyotik de etkilidir. Rezorsinol, salisilik asit ya da benzoil peroksid içeren akne ilaçlan kullanmaktan kaçınınız; bunlar kızarmış cildinizi tahriş edebilir.

Akne rosacea tedavisine başla­dığınızda sabırlı olunuz. İyileşme genellikle haftalar ya da aylar alır.
Telanjiyektazi olarak adlan­dırılan örümcek ağına benzer kan damarlan makyajla kapatıla­bilir. Bunlar aynı zamanda bacak­larda görülen örümcek damarlan tedavisinde kulla­nılan tekniğe benzer bir teknik kullanılarak da yok edilebilir. Örümcek damarları tedavisinde, ince bir iğne damarlara sokulur ve damarlar, üzerinden elektrik akımı geçen bu iğne aracılığıyla yakılır (dağlanır). Lazer tedavisi de etkilidir. Damarlar birbi­riyle bağlantılı olduğundan, gözle görülebilen tüm telanjiyektazileri yok etmek için birçok kez tedavi uygulanmak zorunda kalınabilir. Akne rosacea kaynaklı fazla burun dokunuz varsa, doktoru­nuzdan genellikle lazerle gerçek­leştirilen ameliyat hakkında bilgi alınız.