3 boyutlu dekorasyon fikirleri

Eğer evinizdeyseniz, 3 boyutlu görüntülere bakmak için 3D gözlüğe ihtiyacınız yok. Evinizin zeminini 3 boyutlu döşemelerle kaplayarak yaşam alanınızı yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 3 boyutlu yer döşemeleri, son zamanların ilgi çeken dekorasyon fikirlerinden biri. 

Banyonuzu yunuslarla paylaşın

Ev estetiğinde farklı arayışları olanlar için 3 boyutlu yer döşemeleri yepyeni bir stil sunuyor. İster banyonuzda 3 boyutlu yunuslarla olmak, yatak odanızın yerlerinde doğayla baş başa anlar yaşamak mümkün.

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-boyutlu-dekorasyon-fikirleri/

Bu yıl ev sahibi olacakların bilmesi gereken 5 şey!

Geçtiğimiz yıl ev sahibi olmak isteyenler için birçok yenilik hayata geçirildi. Bu yenilikler ev satın almayı daha kolay bir hâle getirdi. Diğer yandan Emlak Konut başta olmak üzere birçok inşaat firması özel kampanyalarla ev satın almayı kolaylaştırma yolunda birçok adım attı. Peki, gerçekten 2017 ev satın almak için fırsat yılı mı? Bu yıl ev satın almanın avantajları neler? İşte bu yıl ev sahibi olmak isteyenlere rehberlik edecek bilgiler…

 

1. Ev satın almak için doğru zaman mı?
Son birkaç yıldır ev fiyatları patladı ancak öngörüler 2017’de bu eğilimin yavaşlayacağı yönünde… 2017 yılında konut fiyatlarının düşmesi beklenmiyor ancak fiyat artışının yavaşlaması öngörülüyor. Bu sebeple 2017, ev sahibi olmak için doğru bir zaman olabilir! Diğer yandan fiyat artışındaki yavaşlamayla birlikte birçok inşaat firması cazip fırsatlar da sunuyor. Bu yıl ev sahibi olmak sandığınızdan daha kolay olabilir!

 

 

2. 2017’de ev almak neden avantajlı?
Bu yıl ev fiyatlarındaki yükselişin yavaşlaması öngörülüyor. Diğer yandan geçtiğimiz yılın son aylarında yapılan birçok değişiklik bu yıl ev sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Bu kolaylıkları şu şekilde sıralayabiliriz:
Konut hesabı: Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen konut hesabıyla birlikte mevduat veya katılım fonu hesabı olanlar en az yıl boyunca aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatıranlar devlet katkısından yararlanacak. Yani en az 3 yıl para yatırıp, ilk evini alanlara devlet katkısı ödenecek.
Konut kredi kullanım oranı yüzde 80’ne çıkarıldı: Ev sahibi olmak isteyen ancak peşinatta sıkıntı yaşayanlar için konutta kredi kullanım oranı yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarıldı. Ev satın almak istediğinizde konut fiyatının yüzde 20’sini peşin verip, kalan yüzde 80’ni için konut kredisi çekilecek.

 

3. Konutta KDV oranı ne kadar?

Konutta KDV oranları yüzde 18’den 8’e indi. 150 metrekareden büyük konutlarda yüzde 18 olan KDV oranı 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e çekildi.

 
4. Nakit mi, konut kredisi mi yoksa senet mi?
Ev satın almaya karar verdikten sonra verilmesi gereken en büyük karar ödemenin nasıl olacağıdır. Eğer nakit ödeyeceksiniz, indirim ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise peşinat ödeyip konut kredisi çekmek. Geçtiğimiz yıl birçok banka konut kredisi faiz oranlarında düşüşe gitmişti ancak ekonominin seyrinden dolayı bu faiz indirimleri alıcı tarafında çok da etkili olmadı. Son dönemlerde ise inşaat firmaları tarafından yapılan senetli satışlar ön planda.
Markalı konut projelerindeki ödeme seçeneklerini aylık olarak paylaşan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016’ya göre Temmuz ayı itibari ve Kasım ayı sonuna göre 5 aylık veriler, senet kullanarak ev sahibi olanların üç katı rakama ulaştığını göstermişti. Senet kullananların ardından yüzde 24’lük oranla peşinatla ve yüzde 15 ile banka konut kredisi ile konut sahibi olanlar gelmişti. Ancak senetle ev almak istiyorsanız şu yazımızı okumanız tavsiye ederiz:

 

5. Konut projelerindeki fırsatları kaçırmayın!
Şu anda Emlak Konut, TOKİ ve diğer inşaat şirketlerinin devam eden ya da başlayacak olan birçok projesi bulunuyor. Bu projelerde uygun ödeme seçenekleri ve fırsatlar sunuluyor. Özellikle prim değeri yüksek bölgelerden ev yatırımı yaparak kazançlı çıkabilirsiniz.

Kaynak: http://blog.zingat.com/yeni-yilda-ev-sahibi-olmak-isteyenlerin-bilmesi-gereken-5-sey/

Emlakta başarının anahtarı: Doğru fiyatlandırma!

Gayrimenkul satışı gerçekleştirmenin 3 temel kuralı var: Fiyat, fiyat, fiyat… Dolayısıyla beklenen sürede satışı yapılamayan bir konut söz konusu olduğunda da, akıllara gelen ilk yanıt evin satış fiyatından kaynaklandığı oluyor. Emlak için fiyat önemli bir unsur. Bu nedenle bir gayrimenkulün pazarlamasına geçilmeden önce fiyat stratejisinin doğru belirlenmesi gerekiyor.
Peki, ev satışında fiyat neden önemlidir?
Bir evin satış fiyatı nasıl hesaplanır?
Bir evin değerinden fazla fiyatlandırılması nelere neden olur?
Gayrimenkul fiyatlandırması yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte emlakta ev fiyatlandırması ile ilgili bilinmesi gerekenler…

 

 

Doğru fiyatlandırma neden önemlidir?

Satılık ev için doğru fiyatlandırma yaparak kolayca satılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da tam tersi yanlış bir fiyat belirleyerek, gayrimenkulün uzun zaman elinizde kalmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle evin satışına başlamadan önce doğru fiyatlandırmalısınız. Aksi takdirde yaptığınız tüm çalışmalar sonuçsuz kalacaktır.
• Evin satışına başladığınızda alıcıların sayısı azaldıysa öncelikle gayrimenkulün değerinden daha fazla fiyatlandırılma ihtimalinin üzerinde durmalısınız.
Emlak ilanı ne kadar dikkat çekici olursa olsun, doğru fiyatı belirlemediyseniz dönüş almanız zorlaşacaktır.

 

Fiyat düşürme olumsuz etki yaratır
• Eğer bir ev için değerinin üstünde bir fiyat belirliyorsanız, bir süre sonra fiyatı düşürmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak fiyat azaltsanız bile gayrimenkul uzun süre elinizde kalabilir.
• Bir gayrimenkulün uzun süre ilan listelerinde kalması ise alıcı tarafında olumsuz bir etki bırakıyor. Çünkü potansiyel alıcılar, uzun süre satılmayan ve fiyatı düşürülen gayrimenkulün sorunlu olduğunu düşünebiliyor.
• Gayrimenkulün ilk listeye çıktığında doğru bir fiyat stratejisi belirlerseniz, satış süreci daha başarılı geçecektir.

Evin gerçek değer nasıl hesaplanır?
• Öncelikle bir evin gerçek değerini belirlemek için profesyonel bir destek alın. Zingat.com “Evimin Değeri” uygulamasıyla gayrimenkulün fiyatını kolayca öğrenebilirsiniz.
• Diğer yandan bölgede aynı şartlardaki bir gayrimenkul ne kadar fiyata satılıyor? Bölgeye metro, AVM ya da hastane gibi yeni bir yatırım yapılacak mı? Bu tür yatırımlar her zaman bölgenin, dolayısıyla evin fiyatını da artırır.
• Evin değerini neler düşürüyor? Tamirata ihtiyaç duyan bir evin fiyatı düşük olacaktır. Mesela evi boyamak ya da modern bir mutfak yapmak fiyatın artmasını sağlayabilir.

Kaynak: http://blog.zingat.com/emlakta-basarinin-anahtari-dogru-fiyatlandirma/

Evde yorgunluğa sebep olan 7 şey

Evinizdeki bazı eşyaların yorgunluğunuzu tetiklediğini biliyor musunuz? Son zamanlarda baharın da gelmesiyle birlikte mevsim geçişi yorgunluğu da kendini göstermeye başladı. Gerekli ek beslenme takviyeleri alarak bedensel olarak bu yorgunluktan kurtulabilirsiniz ancak yaşam alanınızda da sizi yoran eşyalar olabilir.

 

Mesela yatak odanızın duvarının mavi olması ya da gün boyu yanınızda taşıdığınız cep telefonunuz yorgunluğa sebep olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde daha ağır olarak hissettiğimiz yorgunluktan etkilenmemek için evdeki eşyalarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. İşte evde yorgunluğa sebep olan 7 şey…

 

Dağınık ev yorar!

Yaşam alanınızın dağınık olması, size kendinizi yorgun hissettirebilir. Princeton Üniversitesi Nöroloji Bölümü araştırmasına göre bulunduğunuz ortamın dağınık olması enerjinizi düşürerek, yorgun ve stresli olmanıza sebep oluyor.

 

Yoksa yatak odanızın duvarı mavi mi?

Evet, yanlış duymadınız! Sakinliğin, huzurun temsili olan mavi renk yorgunluğa sebep oluyor. Travelodge’nin 2000 evi kapsayan araştırmasına göre yatak odası duvarında kullanılan mavi renk, kalp atışını yavaşlatarak, kan basıncını düşürüyor ve yorgun hissetmenize sebep oluyor.

 

Cep telefonu uykuyu bölüyor

Günlük yaşamın alışkanlıklarından cep telefonu da gün içinde hissedilen yorgunluğun sebebi. Uluslararası Uyku Kurumu’nun araştırmasına göre 19-29 yaş arası gençlerin yüzde 20’si yatmadan birkaç dakika önce arama yapıyor, sms ya da mail atıyor. Bu da uykuyu sekteye uğratıyor ve gün içinde halsizlik yapıyor.

 

Televizyondan uzak durun

Televizyondan yayılan mavi dalga boyları beyindeki melatonin üreten yeri baskılıyor ve bu daha kısa uykulara sebep oluyor. Bu da ertesi güne yorgun başlamanız anlamına geliyor.

 

Lavanta hakkında yanlış bildiklerimiz!

Lavanta kokusunun ruhu dinlendirdiği ve huzur verdiği bilinen bir gerçek ancak lavanta yorgunluk sebebi de olabiliyor. Wesleyan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün araştırmasına göre, yatmadan önce koklanan lavanta rahatlatıyor ancak güne yorgun başlamanıza sebep oluyor.

 

Perdeyin açın, gün ışığını hissedin!

Ofis çalışanlarıyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde gün ışığını çok alan kişiler gece ortalama 46 dakika daha fazla uyuyor. Özetle gün ışığını ne kadar iyi alırsanız o kadar iyi ve rahat uyursunuz.

 

Kahve makinesini hayatınızdan çıkarın

Küçük ev aletleri hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle kahve makinesi evde önemli bir yere sahiptir. Ancak kahve makinesi de yorgunluğu arttıran eşyaların başında geliyor. Neden mi? Çünkü kahvenin içinde bulunan kafein beyni uyarıyor ve enerji artıyor. Ancak gün içinde kafeinin etkisi geçiyor ve kendinizi daha yorgun hissediyorsunuz.

Kaynak: http://blog.zingat.com/evde-yorgunluga-sebep-olan-7-sey/