Emlakta başarının anahtarı: Doğru fiyatlandırma!

Gayrimenkul satışı gerçekleştirmenin 3 temel kuralı var: Fiyat, fiyat, fiyat… Dolayısıyla beklenen sürede satışı yapılamayan bir konut söz konusu olduğunda da, akıllara gelen ilk yanıt evin satış fiyatından kaynaklandığı oluyor. Emlak için fiyat önemli bir unsur. Bu nedenle bir gayrimenkulün pazarlamasına geçilmeden önce fiyat stratejisinin doğru belirlenmesi gerekiyor.
Peki, ev satışında fiyat neden önemlidir?
Bir evin satış fiyatı nasıl hesaplanır?
Bir evin değerinden fazla fiyatlandırılması nelere neden olur?
Gayrimenkul fiyatlandırması yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte emlakta ev fiyatlandırması ile ilgili bilinmesi gerekenler…

 

 

Doğru fiyatlandırma neden önemlidir?

Satılık ev için doğru fiyatlandırma yaparak kolayca satılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da tam tersi yanlış bir fiyat belirleyerek, gayrimenkulün uzun zaman elinizde kalmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle evin satışına başlamadan önce doğru fiyatlandırmalısınız. Aksi takdirde yaptığınız tüm çalışmalar sonuçsuz kalacaktır.
• Evin satışına başladığınızda alıcıların sayısı azaldıysa öncelikle gayrimenkulün değerinden daha fazla fiyatlandırılma ihtimalinin üzerinde durmalısınız.
Emlak ilanı ne kadar dikkat çekici olursa olsun, doğru fiyatı belirlemediyseniz dönüş almanız zorlaşacaktır.

 

Fiyat düşürme olumsuz etki yaratır
• Eğer bir ev için değerinin üstünde bir fiyat belirliyorsanız, bir süre sonra fiyatı düşürmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak fiyat azaltsanız bile gayrimenkul uzun süre elinizde kalabilir.
• Bir gayrimenkulün uzun süre ilan listelerinde kalması ise alıcı tarafında olumsuz bir etki bırakıyor. Çünkü potansiyel alıcılar, uzun süre satılmayan ve fiyatı düşürülen gayrimenkulün sorunlu olduğunu düşünebiliyor.
• Gayrimenkulün ilk listeye çıktığında doğru bir fiyat stratejisi belirlerseniz, satış süreci daha başarılı geçecektir.

Evin gerçek değer nasıl hesaplanır?
• Öncelikle bir evin gerçek değerini belirlemek için profesyonel bir destek alın. Zingat.com “Evimin Değeri” uygulamasıyla gayrimenkulün fiyatını kolayca öğrenebilirsiniz.
• Diğer yandan bölgede aynı şartlardaki bir gayrimenkul ne kadar fiyata satılıyor? Bölgeye metro, AVM ya da hastane gibi yeni bir yatırım yapılacak mı? Bu tür yatırımlar her zaman bölgenin, dolayısıyla evin fiyatını da artırır.
• Evin değerini neler düşürüyor? Tamirata ihtiyaç duyan bir evin fiyatı düşük olacaktır. Mesela evi boyamak ya da modern bir mutfak yapmak fiyatın artmasını sağlayabilir.

Kaynak: http://blog.zingat.com/emlakta-basarinin-anahtari-dogru-fiyatlandirma/