Elde Görülen İltihaplar

Tendonlarda ve tendonların sinovyal kılıflannda, el ve bileğinizde ağrı, hassasiyet ve şişmeye neden olan tenosinovit gelişebilir. Bu genellikle, bilgisayar ya da daktiloyla yazı yazarken veya montaj hattı işi yaparken olduğu gibi parmakların tekrarlayan bir şekilde fazla kullanılmasından kaynaklanır. Bazen romatoid artrit, diyabet (şeker hastalığı) ya da enfeksiyon; tenosinovite neden olur fakat sıklıkla, tenosinoviti olan bir kişide bu hastalıklardan hiçbiri yoktur.

Etkilenen alanı hareket ettirdiğinizde bir sürtme sesi duyabilir ya da hissedebilirsiniz ya da bir parmağınızı veya başparmağınızı doğrultmada zorluk yaşayabilirsiniz. Parmağınızı doğrultmaya ya da bükmeye çalışırken yumuşak bir tıklatma hissi (“tetik parmağı” etkisi) oluşabilir. Parmak bir kez büküldü mü doğrultma mekanizması birkaç dakikalığına işlemez duruma gelir ve sonra parmak bir sıçrama hareketiyle açılır. Bu tetikleme etkisinden dolayı ağrı ve hassasiyet oluşabilir.

elTEDAVİ SEÇENEKLERİ

Doktorunuz şişme ve ağrıyı azaltmak için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar tavsiye edebilir. Dinlenme, çalışma alışkanlıklarında değişiklik yapma ve eli atele alma da yardımcı olabilir. Doktorunuz ağrıyı hafifletmek için ağrılı bölgeye bir kortikosteroid ilaç enjekte edebilir. Ancak, sık enjeksiyonlar (bir yılda üç enjeksiyondan fazlası) tendonu zayıflatıp yırtılmaya karşı daha savunmasız bir hale getirebilir. Sürekli vakalarda, sıkıştıran sinovyal zarı gevşetmek için ameliyata gerek duyulabilir.

Tenosinovite daha ender olarak; sivri bir alet, iğne vb ile ciltte açılan küçük bir yara nedeniyle bakterilerin vücuda girmesinden kaynaklanan bir enfeksiyon da neden olabilir. Böyle bir yaradan sonra elinizde ılık, ağrılı bir bölge oluşursa hemen doktorunuzu görünüz. Sisteminize girmiş olan herhangi bir bakteriyi yok etmek için antibiyotik ilaçlara gerek duyulabilir. Püyü (irini) akıtmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için küçük (önemsiz) bir ameliyata gerek duyulabilir.